Sıkıntılar ülkesi BulgaristanCuma, 27 Haziran 2014

Sıkıntılar ülkesi BulgaristanBulgaristan'da Sofya Filibe arasında yol onarımı var. Burada trafik sıkışması bekleniyor. Trafik kontrolleri çok sıkı. Cezalar ağır. Polise çorba parası daveti çıkarmayın. Vinyet almayı unutmayın. Zorunlu olmadıkça gece yolculuk yapmayın.

Bulgaristan'da bu yıl oto yollarda onarım nedeniyle trafik yoğunluğu bekleniyor. Ayrıca otobanlardaki köprüleri sağlamlaştırma çalışmaları var. Sofya-Filibe arası otoyollar tamirde. Haziran sonuna kadar inşaatların tamamlanması planlanıyor. Ancak mümkün görünmüyor. Bu yıl Almanya'da okul tatili tüm eyaletlerde temmuz ayında olacağı için Sıla Yolu'nda trafik sıkıntısı bekleniyor.

DÖNÜŞ SANCILI

Bulgaristan'da her yıl dönüşlerde gümrükte büyük sıkıntı yaşanıyor. Kapıkule'ye açılan Kapitan Andreevo gümrük kapısında genişletme çalışmaları var. Bir kapı çalışıyor. Türkiye'den dönüşte Kapıkule'de 15 kilometreye varan kuyruklar oluşuyor. İnşaat bitmezse, aynı sıkıntı ve sahnelerin bu yıl da yaşanması kaçınılmaz görünüyor. Kapitan Andreevo'ya alternatif Hamzabeyli - Dereköy Kapıları kullanılmaya elverişli. Hamzabeyli sınır kapısı Kapıkule'den 40 kilometre kuzeyde.


Yeşil pasaport sahipleri Bulgaristan'dan vizesiz transit geçiş yapabilir. Sırbistan sınır kapısı Dimitrovgrad'dan Bulgaristan'a Kalotina Gümrük kapısından giriliyor. Bundan sonra şu güzergahı izleyin: Kalotina-Sofya-Filibe (Plovdiv)-Hasköy (Haskova)-Harmanlı-Svilengrad yoluyla Kapitan Andreevo-Kapıkule. Yaklaşık 370 kilometre uzunluğundaki bu güzergâhın sadece Sofya-Filibe (Plovdiv) arasındaki 140 kilometrelik bölümü otoyol. Geri kalan bölümü geliş-gidiş birer şeritli karayolu. Bulgaristan'daki karayolları Avrupa'daki yollara kıyasla bakımlı değil. Trafik işaret ve ikaz levhaları da eksik.


CEZALAR ÇOK AĞIR

Bulgaristan'da özellikle şehir girişlerinde polis kontrolleri var. Hız limitine uymayan sürücüleri polis durdurup zor anlar yaşatıyor. Karşıdan gelen sürücüler ileride polis kontrolü olduğunu selektörle ikaz ediyor. Bulgaristan'da trafik kurallarına uymayan sürücüleri çok ağır cezalar bekliyor. Yüksek para cezalarının yanı sıra bir yıla kadar ehliyetine el koyma cezası da uygulanıyor. Alkol testini reddedenlerin cezası da çok ağır. Bulgar gümrük mevzuatı yolcu başına iki paket sigaraya izin veriyor. İki paketten fazla sigara bulunduranlara para cezası kesiliyor. Bulgaristan'da 10 bin Euro ve daha fazla nakit parayı beyan zorunluluğu var. Beyan edilmeyen paraya el konulmakta ve bu paranın geri alınması mümkün değil. Ayrıca yasal işlemler başlatılıp ceza da kesilmekte. Bulgaristan gümrük makamları tarafından ceza protokolü düzenlenerek el konulan altın, para, ziynet eşyaları için üç gün içinde itiraz hakkı var.

GÜNDÜZ SEYAHAT EDİN

Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan güzergahını kullanacak yolculara şu tavsiyelerde bulundu: "Gündüz seyahat edin. Ana yolları tercih edin. Mümkün olduğu takdirde küçük gruplar halinde seyahat edin. İhtiyaçların ötesinde nakit para ve ziynet eşyası taşımayın. Mümkün olduğunca duraklama ve konaklamadan kaçının, Bulgaristan'dan en kısa sürede geçin. Bulgaristan'da seyir halinde 24 saat boyunca farların açık olması zorunlu. Bulgaristan üzerinden özel araçları ile seyahat edecekler otomobilin kendilerine ait olduğunu belgelemek zorunda. Başkası adına kayıtlı araç kullananların sürücü vekaletnamesini mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Yeşil Kart uygulaması Bulgaristan'da geçerli. Uluslararası trafik sigortası bulunmayanlar, Bulgaristan'a girişte sınır kapılarında trafik sigortası yaptırmak zorunda.

VİNYET'İ UNUTMAYIN

Bulgaristan'da otoyollar ücretli. Otoyolu kullanmak için vinyet almak zorunlu. Haftalık vinyet ücreti 10 Leva. Bu da yaklaşık 5 Euro'ya tekabül ediyor. Bulgaristan'da vinyeti devlet kurumları satmıyor. Vinyeti gümrükten geçtikten sonra vinyet satış büfelerinde veya ilk benzin istasyonlarından hemen alın. Vinyet almamanın cezası 300 Leva. Yaklaşık 150 Euro.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

T.C. Sofya Büyükelçiliği

Adres: Boulevard Vasil Levski, No :80, 1000, Sofia Tel : (00 359 2) 9355500 e-posta: embassy.sofia@mfa.gov.tr

Her türlü şikayet için genel numara : 112 (Türkçe de servis vermektedir)

Polis : 166 / 146 (Mobil telefondan arandığı takdirde)

Trafik Çekici: 146 - 9803308 - 91146

Sofya Trafik Hastanesi (Pirogov) : (00 359 2) 9154411 - 9521161 - 9549468

Sofya Bölgesi Trafik Polisi (00 359 2) 9824901

T.C. Filibe Başkonsolosluğu Adres : Filip Makedonski, No : 10, 4000, Plovdiv Tel : (00 359 32) 275 160/161/162/163
e-posta: consulate.plovdiv@mfa.gov.tr

BULGARCA SÖZLÜK

Dobır den: İyi günler
Dobır veçer: İyi akşamlar
Molja: Lütfen
Blagodorya: Teşekkürler
Da: Evet
Ne: Hayır
Kade e: Nerede
İsvinyavayte: Özür dilerim
Ne razbiram: Anlamıyorum
Dayte mi kvitantsiya: Makbuz verin


DİĞER HABERLER