Sınır kapatma eylemine Kırcaali'deki soydaşlardan tepkiCuma, 24 Mart 2017

Sınır kapatma eylemine Kırcaali'deki soydaşlardan tepki Birkaç gündür Türkiye - Bulgaristan sınırlarını kapatarak Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının ülkeye gelip oy haklarını kullanmalarına engel olmak isteyen ırkçılara karşı Kırcaali'de soydaşların tepkisi arttı.

Seçimlerde demokratik hakları olan seçim hakkını Kırcaali'de kullanmaya gelen vatandaşlar bu eylemin yasadışı olduğunu, savcılığın bu duruma el koymasını istedi.

Bursa'dan gelen Hüseyin Öztürk gazetemize şunları söyledi: "Biz Bulgaristan vatandaşı olarak tüm dünyada yaşayan Bulgaristan vatandaşları gibi anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz. Türkiye'de gerektiği kadar sandık açılmayınca bizler de buralara gelmeye mecbur kaldık. Bizim burada evimiz var, kardeşlerimiz var. Bulgaristan Avrupa Fonlarından para almak için bildirdiği nüfus sayısında bizler de yer alıyoruz. Seçim hakkımızı elimizden kimse alamaz."

İzmir'den gelen Muhammet Dönmez de sınırdaki bu yasadışı eylemi kınadı ve Bulgaristan yetkililerini göreve çağardı. Muhammet Dönmez," Dün buraya gelirken birkaç kendini bilmez aşırı milliyetçiler otobüsümüzün önünü kestiler. Bizlere kötü ve aşağılayıcı sözler söylediler. Bizler buraya doğal hakkımızı kullanmaya geliyoruz. Seçme hakkımızı kimse elimizden alamaz. Bugün yine sınırı kapatmışlar. Bulgaristan hükümeti ne yapıyor. Bu yasadışı eylemleri niye engellemiyor. Bu mu Bulgaristan'ın demokrasisi " diye isyan etti.

Kırcaali'de görüştüğümüz soydaşlarımızın hiç biri bu eylemi onaylamıyor, yasadışı olduğunu söylüyor ve Bulgaristan makamlarını göreve çağırıyor.

DOST Birliği: Sınır kapatma eylemi seçimönü faşizmidir

DOST Birliğinden yapılan yazılı açıklamada aşırı milliyetçi ve ırkçılar tarafından sınır kapatma eyleminin seçimönü faşizmi olarak nitelendirildi.

Açıklamada "Hiçbir protesto hakkı ülkedeki anayasal düzenin ihlaline neden olamaz. Devlet yetkililerinin bu son derece ciddi suçu işleyenleri korumalarından ziyade, onlara karşı kanunların verdiği yetkileri kullanmaları gerekiyor. " deniyor.

DOST Birliğinden Bulgaristan yetkililerinden bu eylemi derhal durdurulmasını istediler.


DİĞER HABERLER