Sınırda göçmen baskısı artmaya devam ediyorCuma, 09 Eylül 2022

Sınırda göçmen baskısı artmaya devam ediyor

BTV’ye konuşan Sınır Polisi Genel Müdürü Rositsa Dimitrova, “Günde 500 ile 900 arasında göçmen yasa dışı yollardan Bulgaristan'a giriyor” diye kaydetti.

Dimitrova, İçişleri Bakanı İvan Demerdjev'in birkaç gün önce göçmen kaçakçılığına yardım ettiklerini söylediği polislerin kim olduğunu bilmediğini belirtti.

Sınır Polisi Müdürü,  “Araştırma bittiğinde Bakan Demerdjiev muhtemelen göçmen tacirlerine yardım eden polislerin kim olduğunu söyleyecektir” diye ekledi.

Dimitrova, güney sınırımızdaki tel örgü duvarının hasar meydana gelen bölümlerinin güçlendirilmeye başlandığını belirtti. Bu arada oralarda Sınır Polisi ve Savunma Bakanlığına bağlı bazı müfreze birlik mensupları bulunuyor.

Sınır Polisi Müdürü,  “Kanalcılar, sınırın Sınır Polisi ve Savunma Bakanlığı görevlileriyle dolu olduğunun farkındalar ve bunu dikkate alıyorlar, sınırdan yasa dışı yollardan geçme girişimlerinin %95'ini durduruyoruz” diye kaydetti.

Dimitrova’nın ifadesine göre, 2015 yılından bu yana şimdi Bulgaristan sınırında en büyük kaçak göçmen baskısını gözlemliyoruz.

Sınır Polisi Müdürü, “Hedefleri Batı Avrupa, bu göçmen akışının sadece %5'i Bulgaristan'da kalıyor ve bu muazzam baskı sıfır düzeye indirilemez” dedi.


DİĞER HABERLER