Sofya, daima Avrupa Spor Başkenti unvanına sahip olacakÇarşamba, 29 Ağustos 2018

Sofya, daima Avrupa Spor Başkenti unvanına sahip olacakSofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, Sofya-Avrupa Spor Başkenti Vakfı 2019 Etkinlikleri Programı'nı tanıttığı basın toplantısında, "Sofya, "Avrupa Spor Başkenti" unvanını daimi olarak taşıyacak" diye belirtti.

Fandıkova, "Sofya'nın Avrupa Spor Başkenti olduğu yılın yaz sezonunun sonuna geliyoruz. Kitlesel spor yapan kişilerin sayısını artırmak için aktif olarak çalıştığımız dört yıl olacak. Bu konuda çocuklara ve yetişkinlere örnek olan tüm ünlü Bulgar sporcularına güveniyoruz. Avrupa ve dünya ölçeğinde spor etkinlikleri yapılıyor" diye kaydetti.

Fandıkova, Sofya'nın daima Avrupa Spor Başkenti unvanına sahip olacağını açıkladı.

Belediye Başkanı, "Bu büyük bir takdir, ama büyük de sorumluluktur. Bundan sonra biz tempoyu koruyup artırmalıyız. Hedef bir tanedir-gittikçe daha çok insanın spora ilgi duyması" dedi.

Son dört yıl içinde Sofya'nın Avrupa Spor Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla düzenlenen spor etkinliklerine yaklaşık 1,2 milyon kişi katıldı. Son 4 yılda katılımcılar ve konuklar her yıl ikiye katlandı.

Fandıkova, "Dört yılda yaklaşık 500 etkinlik düzenlendi, 2018 yılında yapılan etkinliklerin sayısı 200'ü aşıyor. Bu etkinliklerin yaklaşık yüzde 90'ı Sofya-Avrupa Spor Başkenti Vakfı ve Sofya Büyükşehir Belediyesi Önleme, Entegrasyon, Spor ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından desteklendi" dedi.

Belediye Başkanı, "Spor altyapısına yatırım olmak üzere önemli bir konuyu ele almak istiyorum. Sofya Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım programları ve spor etkinlikleri her yıl artırılıyor. Benim için spora ilgi ailede başlar. 2015 yılında Vızrajdane Parkı'nda tüm aileye yönelik spor için tasarlanan en büyük açık hava spor kompleksini açtık ve gittikçe bu komplekse ilgi artıyor. 2018 yılının başından bu yana bu spor kompleksinde, geçen yıl aynı dönemden yaklaşık yüzde 30 daha fazla olan 130 000 kişi spor yaptı. Açık hava fitness alanları oluşturmaya ve tenis kortları yapmaya devam ediyoruz, çünkü bu aynı zamanda ailelerin de spor yapması için bir fırsat" diye ekledi.

Fandıkova ayrıca 2019 yılının sonuna kadar başkentteki okullarda spor salonları ve beden eğitimi salonlarının bulunmaması sorununun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Fandıkova, "Spor, anaokullarında ve okullarda da geliştirilmelidir. Bu nedenle Sofya Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım programı kapsamında yapılan ana yatırımları anaokullarında ve okullarda spor salonları ve beden eğitimi salonlarının inşasına yönlendirdik" diye kaydetti. Belediye Başkanı, son yıllarda farklı okullarda 10 spor salonu ve beden eğitimi salonu inşa ettiklerini belirtti.

Foto: Sofya Belediyesi


DİĞER HABERLER