Sofya'da “Çağdaş Türk Sanatının İzleri” sergisi açılacakCuma, 27 Ocak 2023

Sofya'da “Çağdaş Türk Sanatının İzleri” sergisi açılacak

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında kültürel etkinlikler düzenleyerek ülkenin 100. yıllık başarılarını dost ve komşu Bulgaristan halkıyla paylaşacak.

Bu bağlamda, 1-10 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile iş birliği içerisinde Sofya'da “Çağdaş Türk Sanatından İzler" konulu sergi düzenlenecek.

Prof. Dr. Ergin İnan, Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Prof. Dr. Halil Akdeniz, Prof. Dr. Devrim Erbil, Ekrem Kahraman, Prof. Dr. Aydın Ayan ve Prof. Dr. Mustafa Pilevneli gibi Çağdaş Türk resminin duayenlerinin yapıtlarından bir seçkinin de yer alacağı serginin açılış töreni, 1 Şubat 2023 tarihinde saat 18:00'de Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Kültür Enstitüsü bünyesindeki Misyon Galerisi’nde Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök'ün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Sergiye katılacak Türk ressamlar arasında duayen ve usta ressam Prof. Dr. Devrim Erbil de yer alıyor. Prof. Dr. Devrim Erbil, 1 Şubat'ta gerçekleşecek serginin açılışına katılacak ve 3 Şubat Cuma günü saat 10:30'da Misyon Galerisi’nde Bulgaristan'dan sanat çevreleri ve akademik camianın temsilcileri ile öğrencilerle bir araya gelerek, çağdaş Türk sanatı ve resmi konulu bir konferans verecek.

Prof. Dr. Devrim Erbil kimdir?

Prof. Dr. Devrim Erbil, 1937 yılında Uşak'ta dünyaya geldi. Lise öğrenimini Balkesir'de tamamladıktan sonra 1955 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Güzel Sanatlar Bölümü'ne girdi. Burada ünlü Türk ressamları Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencileri oldu. 1959'da akademiden mezun oldu ve 1962'de asistan olarak atandı. 1970 yılında doçent, 1981 yılında profesör oldu. Halen Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı akademinin Güzel Sanatlar Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

1965 yılında İspanyol hükümetinin verdiği kültür bursundan yararlanarak gittiği Madrid'de sanat ve araştırma faaliyetlerinde bulundu. İlk sergilerini 1955 ve 1957'de Balkesir'de açtı. Prof. Dr. Erbil, kariyeri boyunca yurt içi ve yurt dışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat konferansları verdi.

Sanatçının eserleri Türkiye'de ve dünyada birçok müze ve koleksiyonda yer almaktadır.

Devrim Erbil resmin şairidir. Doğa onun tutkusudur. Hayatın ritmi ve hareketi onu her zaman heyecanlandırmıştır. Benzer ama aynı olmayan tekrarlar ve ikilemler, onu varoluş nedenini sorgulamaya götürmüştür.

Anadolu'nun kültürel mirası onun bakış açısını her zaman etkilemiştir. Kültürler arası ilişkiler ve "Anadolu'da Yaşam Üstüne Çeşitlemeler" dizisi bir döneminin vazgeçilmez konularından oldu.

Devasa tarihi konumu ve doğasıyla İstanbul onun tutkularından biri, 60 yıldır yaşadığı şehir. O, titreşimlerin büyüsüyle şehri sarar. Bazen kuş bakışı, bazen çift bakışla bunu yapar. En çok da kuşların kanat seslerindeki müziği ve hareketlerinin ritmini hissettirerek bunu yapar. Erbil'in sanat felsefesi, sanatı özellikle bugün Türkiye'de günlük hayatın içine dahil ederek daha erişilebilir kılmayı amaçlıyor.

ÇAĞDAŞ TÜRK SANATININ İZLERİ

Yer: Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Devlet Kültür Enstitüsü Misyon Galerisi - Sofya,  Alfred Nobel Sokağı No: 2

Sergi açılışı: 1 Şubat 2023, saat 18:00

Konferans: 3 Şubat 2023, saat 10:30


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER