Sofya'da devlet yöneticilerine karşı protesto eylemi



Perşembe, 28 Ocak 2016

Sofya'da devlet yöneticilerine karşı protesto eylemiBaşkent Sofya'da Parlamento binası önüne toplanan yaklaşık 400 kişinin katılımıyla "Ulusal Grev-Biz Buradayız" sloganı altında protesto gösterileri düzenleniyor. Polis ve jandarma ekipleri bölgeyi sıkı kontrol altında tutuyor.

Protesto gösterisinden önce polisler çoğunun şehir dışından gelen 10 göstericiyi gözaltına aldı. Onların bir kısmının yanlarında kimlik belgelerini bulundurmadıkları, diğerlerinin ise yanlarında kesici aletler ve coplar bulundurdukları açıklandı.

Göstericiler, "İstifa" ve "Mafya" sloganları atıyorlar.


Parlamento'nun faaliyeti ve siyasi güçlerin davranışlarına karşı düzenlenen protesto, geçen haftadan beri sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize ediliyor. Greve ülke genelinden çok sayıda vatandaşın katılması bekleniyordu, ancak katılım beklendiği kadar geniş çaplı olmadı.

Organizatörlerin, protesto ile ilgili facebookta açtıkları sayfada şu ifadelere yer veriliyor: "Siyasilerin zamanı geçti! Bulgaristan Sofya'ya geliyor! Bu kadar korku yeter! Yalan söylüyorsunuz, soygunculuk yapıyorsunuz, yağmalıyorsunuz-hesap verme zamanınız geldi!"

Organizatörler, her hangi bir siyasi partinin memnuniyetsizliklerinden yararlanmasını istemediklerini ve siyasi oluşumlara ait pankartların kaldırılmasına izin vermeyeceklerini belirtiyor.

Bugünkü gösteri 2013 yılında yaşanan ayaklanmalar sonucunda Boyko Borisov'un Başbakanlık görevinden istifa ettiği olaylara benzetiliyor. Daha önce basında yer alan haberlerde futbol taraftarlarının ülkede karışıklık yaratacaklarından bahsedildi.

Protesto organizatörlerinden Marin Marinov, devlet radyosuna verdiği demeçte futbol taraftarları ve ücretli provokatörlerin karışıklık yaratacaklarına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve protestoya katılan vatandaşların ancak devlet yönetiminden memnuniyetsizliğini ifade etmek için bir araya toplandıklarını izah etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER