Sofya’da düzenlenen açık hava iftarı 700 kişiyi bir araya getirdiPazartesi, 27 Mart 2023

Sofya’da düzenlenen açık hava iftarı 700 kişiyi bir araya getirdi

Sofya merkezinde yer alan Banyabaşı Camii’nin arka tarafında bulunan meydanda düzenlenen açık hava iftarı yaklaşık 700 kişiyi bir araya getirdi.

Edirne Bölge Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlenen iftar yemeğine Sofya Bölge Müftülüğü ev sahipliği yaptı.

İftara katılan resmi konuklar arasında Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü yardımcıları Ahmet Hasanov, Beyhan Mehmet ve Murat Pingov, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, T. C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Büyükelçilik’te görev yapan diplomatlar, Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Müftüsü Hasan Başoğlu, Kültür Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Plamen Slavov, Sofya Bölge Valisi Mitko Mihaylov, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Belogradçik Piskoposu Polikarp ve beraberindeki heyet yer aldılar.

İftar organizasyonu, Safa İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahiler ve Edirne Selimiye Camii İmam-Hatibi Yusuf Serenli'nin sunduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Sofya Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, “Bu, Sofya'da düzenlediğimiz ikinci açık hava iftarımız. Allah'ın bizlere rahmetini yağdırdığı bu mübarek ayda sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki Türkiye'deki Müslüman kardeşlerimiz depremde çok büyük kayıplar yaşadılar ve çok büyük acılar çektiler. Bizler de onlarla birlikte acı çektik, birlikte ağladık. Ama her zaman olduğu gibi bu akşam da Türkiye cömertliğini bir kez daha gösterdi ve bu iftarda birlikte olabilmemiz için yanımızda oldu” diye kaydetti ve Yüce Allah'tan müminlerin ibadetlerini kabul etmesini niyaz etti. Müftü, bu vesileyle etkinliğin düzenlenmesinde sağladığı yardımlardan dolayı Sofya Büyükşehir Belediyesi'ne de teşekkür etmeyi unutmadı.

Büyükelçi Sekizkök, şenlik atmosferi için hazır bulunan herkese teşekkür etti.

Sekizkök, “Bu iftar yemeği, Türkiye'nin en zor günlerinde bile Bulgaristan'daki dostlarını düşündüğünü ve onların yanında olmak istediğini gösteriyor. Daha nice güzel günlerde birlikte olmayı diliyorum” diye ifade etti.

Edirne Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Sofya'daki iftar ve kalabalık meydanın kendisi için unutulmaz bir anı olarak kalacağını belirtti.

Sıdkı Zehin, “Valimiz Kürşat Kürbıyık da bu akşam aramızda olmak isterdi, ama 6 Şubat'ta depremden etkilenen bölgeye gitti ve halen orada bulunuyor. Burada başka bir gerçeği hatırlatmak istiyorum - depremden sonra Bulgaristan ve Avrupa'dan büyük yardım geldi ve özellikle de Bulgaristan'dan kurtarma ekipleri en hızlı şekilde gönderildi ve çok güçlü bir destek aldık. Bu nedenle yardım kampanyalarının düzenlenmesinde emeği geçen herkese, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Başmüftülüğe, belediye başkanlarına, tüm kardeşlerimize teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca tüm Bulgar halkına ve Bulgar devletine de teşekkür etmek istiyorum, çünkü bu trajediden sonra el ele verdik” dedi.

Başmüftü Dr. Hacı, konuşmalardan sonra yaptığı duada Yüce Allah’tan müminlerin ibadetlerini kabul etmesini ve yiyeceksiz ve barınaksız kalanlardan yardımını esirgememesini niyaz etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER