Sofya’da geleneksel Dinler Bayramı Etkinliği yapılacakPerşembe, 05 Mayıs 2022

Sofya’da geleneksel Dinler Bayramı Etkinliği yapılacak

Bulgaristan Dini Cemaatler Şurası (NSROB), her yıl geleneksel olarak yapılan Dinler Bayramı Etkinliğini düzenliyor. Dinler Bayramı Etkinliği, Sofya'yı hoşgörü ve dini anlayış şehri olarak tanıtan bir etkinliktir. Başkentin tam merkezinde temel dinlerin ana ibadet mekanlarının benzersiz konumu, dinler arasında diyalog ve etkileşim için bir temel sağlar.

Bu yılki etkinlik, Avrupa 2021 Programı projesi kapsamında Sofya Büyükşehir Belediyesinin mali desteğiyle NSROB tarafından gerçekleştirilecek.

Avrupa 2021 Programı projesi şunları içerir: Sofya'daki dini mekanları ve dinle ilgili diğer dini yapıları tasvir eden Mimar Belin Mollov’un resimlerinden oluşan sergi gibi kültürel etkinlikler düzenlenmesi; bilgi broşürlerinin dağıtımı; ülkedeki çeşitli dini toplulukların temsilcilerinin katılımıyla bir konser gerçekleştirilmesi ve başkentin göbeğindeki "Hoşgörü dörtgeni" olarak adlandırılan meydanda bulunan dört dinin ibadet yerlerinde Açık Kapı Günü etkinlikleri düzenlenmesi.

Konser programında yer alacak Kırcaali Ömer Lütfi Halk Kültürevi çatısı altındaki Kırcaali Folklor Ekibi, Rumeli halk oyunları ve türküleri sunacak. Üst sınıflardan öğrencilerin ilgisini çekmek ve böylece genel kültürlerini genişletmek ve toplumdaki farklılıklara karşı bir hoşgörü duygusu geliştirmek amacıyla projenin başkent okullarında tanıtımına özel önem verilmektedir.

15 Mayıs 2022'de yapılacak etkinliğe tüm başkentin sakinleri ve misafirleri davetlidir. Onlar, sergiyi gün boyu gezme fırsatı bulacaklar, konser programı ise saat 17.00'de başlayacak.


DİĞER HABERLER