Sofya'da "Müslümanların Sosyal Aktivitelerinde Mübarek Üç Ayların Rolü" konulu tartışma toplantısıPerşembe, 20 Nisan 2017

Sofya'da Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Medya Kültür Merkezi'nde "Müslümanların Sosyal Aktivitelerinde Mübarek Üç Ayların Rolü" konulu tartışma toplantısı yapıldı. 19 Nisan 2017 tarihinde başkent Sofya'da "Pirotska" sokağı, N:3 adresinde bulunan Medya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe başlıca Sofya Yüksek İslam Enstitüsü'nde öğrenci olan gençler ve başka ilgi duyan kişiler katıldı.

Mübarek Recep, Şaban ve Ramazan ayların Bulgarcaya "kutsal üç aylar" yerine "mübarek üç aylar" olarak çevrilmesi neden daha uygun olduğu sorusu, tartışma toplantısına katılanların ortaya attığı sorulardan sadece birisiydi.

Bahri İzzet'in moderatörlüğündeki toplantı 3 oturum şeklinde gerçekleşti. İlk oturumda Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Bulgaristan'da mübarek üç aylarla ilgili gelenek hakkında bilgi verdi ve geçmişteki ve şimdiki uygulama arasında karşılaştırmalı bir sunum yaptı. İkinci oturumda Başmüftülük Yayınlar Bölümü Başkanı Cemal Hatip, mübarek üç aylarla ilgili Kuran'da geçen ayetleri okudu. Sonuncu oturum Başmüftülüğü İrşad Bölümü Başkanı Halil Hocov tarafından yönetildi. Hocov, "Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) Sünnetinde Mübarek Üç Aylar" konusunda sunum yaptı.

Oturumların ardından yapılan tartışmada mübarek üç ayların içinde yer alan mübarek günlerin ve gecelerin kutlanması konusuna da değinildi. Mübarek üç aylarda Bulgaristan Müslümanları, dünyadaki tüm Müslümanların yaptığı gibi yerine getirdikleri ibadetlere ve Allah ile bağlantısına daha büyük önem veriyorlar. Programın sunucuları, bunun bir nevi imanın güçlendirilmesi olduğunu ve Recep, Şaban ve Ramazan aylarında Müslümanların imanlarının güçlendirilmesine yol açacak girişimlere ve uygulamalara devam edilmesi gerektiğini belirttiler.


DİĞER HABERLER