Son ankete göre eski Başbakan Stefan Yanev’in kurduğu parti Meclise girecekPazartesi, 16 Mayıs 2022

Son ankete göre eski Başbakan Stefan Yanev’in kurduğu parti Meclise girecek

Trend Sosyolojik Araştırma Ajansının gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, ana muhalefetteki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı, olası bir genel seçimlerde birinci olurdu. Anket, 24 Çasa gazetesinin sağladığı finansmanla 4-11 Mayıs 2022 döneminde 1002 yetişkinle yüz yüze görüşerek yapıldı.

Anket sonuçlarına göre, eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB’in oy oranı yüzde 23,8 seviyesinde seyrederken yeni bir düşüş yaşayan Değişime Devam Ediyoruz (PP) İttifakı ise yüzde 17,5’lik oy oranıyla ikinci sıraya geriledi. Nisan ayına kıyasla GERB'nin taraftarları 0,2 puan artarken Kiril Petkov ve Asen Vasilev’in oluşumunun taraftarları 2,6 puan azaldı.

Anket sonuçlarına göre, bugün seçim olsa, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 10,9 oyla üçüncü sıradaki yerini koruyor. Dördüncü sıraya yükselen Kostadin Kostadinov'un Vızrajdane partisinin oy oranı bir ay içinde yaklaşık bir puan artarak %10,1'e çıktı, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı yüzde 9, 5 oyla beşinci, eski Başbakan Stefan Yanev’in yeni kurduğu “Bulgaristan’ın Yükselişi” adlı parti yüzde 7,6 oyla altıncı güç oluyor. Mevcut koalisyon hükümetinde yer alan Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı ve Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi yine Meclise giriyorlar. 

Yüzde 2,0 oranlı oyla Ayağa Kalk, Bulgaristan partisi ve yüzde 1,5 oranlı oyla VMRO partisi, Meclise girmek için yüzde 4'lük seçim barajını aşamıyor.

Hükümete güven azalmaya devam ediyor. Kabinenin çalışmalarını olumsuz değerlendirenlerin oranı anket katılımcılarının yüzde 70’i olup bu oran sadece bir ay içinde yüzde 12 puan arttı. Meclis çalışmalarını olumsuz değerlendirenlerin oranı ise bir ay içinde yüzde 5 puan artarak yüzde 71’e ulaştı. Cumhurbaşkanının çalışmalarını olumlu değerlendirenlerin oranı yüzde 50 seviyesinde olup bir önceki aya göre bir değişiklik kaydedilmedi.   


DİĞER HABERLER