Son ankete göre, GERB partisi yüzde 8 oy oranı ile PP’nin önünde gidiyorÇarşamba, 21 Eylül 2022

Son ankete göre, GERB partisi yüzde 8 oy oranı ile PP’nin önünde gidiyor

Kamuoyu araştırma şirketi Exacta Research Grubu'nun 10-17 Eylül 2022 döneminde 18 yaş üstü 1050 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği ulusal temsili anket sonuçlarına göre, yeni Meclise 7 parti ve ittifak girecek. Eski Geçici Başbakan Stefan Yanev’in kurduğu Bulgaristan’ın Yükselişi partisi de Meclise giriş barajı oranına yakın seviyelerde oy oranına sahiptir.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı, yaklaşık yüzde 8 oy oranı ile Değişime Devam (PP) partisinin önünde gidiyor. Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı, açık ara farkla Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Vızrajdane partilerinin önünde gidiyor.

Anket sonuçlarına göre, eğer seçimler bugün olsaydı, yüzde 26,2 oy oranı ile  GERB-SDS İttifakı birinci, yüzde 18,1 oy oranı ile PP ikinci, yüzde 12,5 oy oranı ile BSP İttifakı üçüncü, yüzde 10,3 oy oranı ile HÖH dördüncü, yüzde 9,5 oy oranı ile Vızrajdane beşinci, yüzde 7,5 oy oranı ile Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı altıncı ve yüzde 5,4 oy oranı ile Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ise Meclise girecek yedinci siyasi oluşum olurdu.

Seçim kampanyasının başlangıcından bu yana oy kullanacağını söyleyen vatandaşların oranı azalarak 17 Eylül itibariyle yaklaşık yüzde 47’e geriledi. Bu demektir ki, Bulgaristan'da yaşayan yaklaşık 2,5 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.


DİĞER HABERLER