Son ankete göre, giderek daha fazla insan erken seçim istiyorPerşembe, 14 Eylül 2023

Son ankete göre, giderek daha fazla insan erken seçim istiyor

Trend Sosyolojik Araştırma Ajansı’nın 24 Çaşa Gazetesi’nin finansmanı ile 2-8 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında 18 yaş üstü 1002 vatandaşın katılımıyla yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Bulgaristan vatandaşlarının neredeyse üçte biri erken parlamento seçimlerinin gerekli olduğu görüşündedir. Kabineye olan güvensizlik artıyor ve GERB-SDS İttifakı’nın Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı ile arasındaki oy farkı lehine artıyor.

Trend’in bu yılın temmuz ayındaki son anketine göre erken seçim isteyenlerin oranında yüzde 6 puanlık bir artış var ve bu oran şu anda yüzde 31 seviyesindedir. Yeni bir erken seçimlere gidilmesini istemeyenlerin oranı ise %52'den %47'ye düştü.

GERB, PP-DB İttifakı ile arasındaki oy farkını lehine artırıyor. Ancak bu durum, eski Başbakan Boyko Borisov'un partisinin oy oranının daha yüksek olmasından değil, ikinci ittifakın oy oranının azalmasından kaynaklanıyor. Anket sonuçlarına göre bugün parlamento seçimleri olsa, GERB-SDS İttifakı, oyların yüzde 24,9’unu, PP-DB İttifakı ise yüzde 18,3’ünü alacak.

Diğer siyasi güçlerin dizilişinde temmuz ayına göre bir farklılık yok. Üçüncü sırada %16,1 ile yeniden Doğuş (Vızrajdane) partisi yer alırken onu %13,4 ile Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) ve %8,7 ile BSP İttifakı izledi. Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, yüzde 4,2'lik destekle Meclise girme barajını aşmayabilir. Onları Bulgaristan’ın Yükselişi partisi ve Sol Partiler İttifakı izliyor, ancak onlar yüzde 4'lük baraj oranının çok gerisinde kalıyor. Herhangi bir partiyi desteklememeye karar verenlerin sayısında minimal de olsa bir artış var ve halihazırda oy kullanmayacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 6,5 seviyesindedir.

Hükümete olan güvensizlik her geçen ay artıyor. Denkov-Gabriel kabinesi yüzde 62'lik bir güvensizlikle yönetime başladı ve kabineye karşı güvensizlik şimdiden yüzde 68'e ulaştı. Anket katılımcılarının %22'si ise kabinenin çalışmalarını onayladıklarını söylediler.

Trend’den verilen bilgiye göre, hükümete en büyük destek PP-DB İttifakı’nın destekçilerinden geliyor, onların dörtte üçünden fazlası kabineyi destekliyor. GERB sempatizanlarının kabineye yönelik tutumunun yaklaşık olarak eşit iki grup arasında farklılık göstermesi sürüyor. Diğer siyasi oluşumların seçmenlerinin ise büyük çoğunluğu olumsuz değerlendirmede bulunuyorlar.

Anket sonuçları, Meclis’e duyulan güvensizlik oranında hafif bir düşüş görüldüğünü ve bu oranın şu anda %76 olduğunu gösteriyor. Vatandaşların sadece yüzde 14'ü Halk Meclisi’nin çalışmalarını onaylıyorlar.

Geleneksel olarak Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e yüksek oranda güven duyulmaktadır. Son aylarda olağan hükümetle keskin bir çatışmaya girmesine rağmen vatandaşların %36'sı onun çalışmalarını onaylamaya devam ediyor. Radev’e duyulan güvensizlik oranı %52 seviyesindedir.


DİĞER HABERLER