Son ankete göre, Meclise 8 siyasi oluşum girecekÇarşamba, 14 Eylül 2022

Son ankete göre, Meclise 8 siyasi oluşum girecek

Gallup International Kamuoyu Araştırma Şirketinin Bulgaristan’ın devlet radyosu BNR’nin finansmanı ile 2-10 Eylül döneminde 18 yaş üstü 1002 vatandaşın katılımıyla gerçekleştirdiği ulusal temsili anket sonuçlarına göre, 2 Ekim'de yapılacak erken parlamento seçimlerinin ardından 48. Dönem Halk Meclisine 8 parti ve ittifak girecek ve bunlardan ikisinin geleceği, seçim kampanyası sürecinin kalan haftaları, onların aktifliği ve beraberindeki faktörlere bağlı olacak.

Anket sonuçlarına göre, eğer seçimler eylül ayının ilk 10 gününde yapılsaydı, yüzde 25,9 oy oranı ile Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Demokratik Güçler Birliği (SDS) İttifakı birinci, yüzde 19,2 oy oranı ile Değişime Devam (PP) partisi ise ikinci sırada yer alacaktı.

Üçüncü sırada yer almak için mücadele eden Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) oy oranı %11,5,  Vazrajdane partisini ise %11.3 seviyesinde seyrediyor.

Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın oy oranı yüzde 9,8 olup Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı’nın ise yüzde 7,6’dır.

Yüzde 4,3 ile Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ile yüzde 4,2 ile Bulgaristan’ın Yükselişi partisi Meclise giriş barajı oranına yakın seviyelerde oy oranına sahiptir.

Seçmenlerin %50'sinden azı oy kullanacak

Bugünkü tarih itibariyle seçmenlerin yarısından azının oy kullanması bekleniyor. Gallup’a göre, bu durum dikkate alındığında öngörülebilirlik azalır ve partilerin yer değiştirmesi mümkündür.


DİĞER HABERLER