Son seçim anketi: Cumhurbaşkanı adayı Radev’in oy oranı yüzde 51,2Perşembe, 21 Ekim 2021

Son seçim anketi: Cumhurbaşkanı adayı Radev’in oy oranı yüzde 51,2

Gallup International Balkan Kamuoyu Araştırma Şirketinin Bulgaristan Ulusal Radyosu tarafından finanse edilen 10-17 Ekim tarihleri ​​arasında 18 yaş üstü 1009 vatandaşla yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimleri geçen pazar günü yapılmış olsaydı, ikinci dönem için Cumhurbaşkanı adayı Rumen Radev oyların %51,2'sini alacaktı ve bu onun seçimlerin ilk turunda zafer kazanacağı anlamına gelebilir. Anket sonuçlarına göre, diğer Cumhurbaşkanı adayları olan Anastas Gercikov'un oy oranı %22,5, Mustafa Karadayı’nın yüzde 7,9, Lozan Panov'un %6,2, Kostadin Kostadinov’un yüzde 3,1, Milen Mihov’un yüzde 1,6, Veselin Mareşki’nin yüzde 1,1 seviyesinde seyrediyor. Oy kullanacak vatandaşların yüzde 2,7’si “Kimseyi desteklemiyorum” seçeneğini tercih edeceklerini söylüyorlar.

Ankete katılanların %56,4'ü Cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 54,2’si erken genel seçimlerde kesinlikle oy kullanacaklarını söylüyorlar. Seçmenlerin yüzde 20’sinden fazlası muhtemelen oy kullanacaklarını, ancak henüz kesin bir karar almadıklarını söylüyorlar.

Ancak Gallup yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda biteceğinin kesin olmadığını, çünkü seçime kadar daha 4 hafta bir süre kaldığını açıkladılar.

Anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa yüzde 22,5 oranında destek alan GERB-SDS İttifakı tekrar birinci siyasi güç olurken Bulgaristan İçin BSP İttifakı yüzde 15,1 oranla ikinci siyasi güç olurdu. Yüzde 13,4 oranında destek alan yeni kurulan Değişime Devam Ediyoruz İttifakı ise üçüncü parti konumuna gelirdi. Anket sonuçlarına göre, Böyle Bir Halk Var partisinin oy oranı yüzde 12,2, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakının yüzde 11,2, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin ise yüzde 10,8  seviyesinde seyrediyor.

Yüzde 3,7 oranında destek alan Ayağa Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakının Meclise gireceği şüpheli görünüyor. Vızrajdane ve VMRO partileri, sırasıyla yüzde 2,9 ve yüzde 2,3 oranında oyla Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor.


DİĞER HABERLER