Son seçim anketi: Değişime Devam Ediyoruz İttifakı ikinci sıraya yükseldiÇarşamba, 29 Eylül 2021

Son seçim anketi: Değişime Devam Ediyoruz İttifakı ikinci sıraya yükseldi

Gallup International Balkan Sosyoloji Araştırma Şirketi tarafından finanse edilen ve gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa eski geçici bakanlar Kiril Petkov ve Asen Vasilev’in yeni kurduğu Değişime Devam Ediyoruz İttifakı, GERB-SDS İttifakından sonra ikinci siyasi güç olurdu.

Anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa, yüzde 21,4 oranla GERB-SDS İttifakı tekrar birinci siyasi güç olurken yüzde 15,2 oranla Değişime Devam Ediyoruz İttifakı ikinci, yüzde 13,4 oranla Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı üçüncü, yüzde 12,3 oranla Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi dördüncü, yüzde 12,1 oranla Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakı beşinci, yüzde 11,4 oranla Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) altıncı ve yüzde 4,1 oranla Ayağı Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı yedinci siyasi güç olurdu.

Yüzde 3,3 oranla Vızrajdane partisi ve yüzde 2,2 oranla VMRO partisi Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor. Diğer parti ve ittifakların toplam oy oranı yüzde 4,6 seviyesinde seyrediyor.

Anket sonuçları, GERB-SDS İttifakından sonra ikinci olmak için bir dizi partinin mücadele ettiğini gösteriyor. Anket sonuçları, son günlerde yeni siyasi oluşumun seçimleri kazanma talebinin siyasi güçlerin oy oranlarına nasıl yansıdığını açıkça gösteriyor.

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 50,6’sı oy kullanacağını, yüzde 22,6’sı muhtemelen oy kullanacağını söyledi.  Bu, seçimlere ilginin arttığı anlamına geliyor. Erken genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri olmak üzere iki tür seçimin birlikte yapılmasının bir etkisi olup olmayacağını ve sonuçları ne ölçüde etkileyeceğini göreceğiz, ancak şu anda 11 Temmuz seçimlerine kıyasla daha yüksek bir katılım beklenebilir.


DİĞER HABERLER