Son seçim anketi: GERB ile BSP arasındaki oy farkı yüzde 8’e yükseldiPerşembe, 14 Ekim 2021

Son seçim anketi: GERB ile BSP arasındaki oy farkı yüzde 8’e yükseldi

Analiz ve Pazarlama Merkezinin 6-10 Ekim döneminde gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) partilerinin oy oranları arasındaki fark eski Başbakan Boyko Borisov'un partisinin lehine yüzde 8'in üzerinde.

 Analiz ve Pazarlama Merkezi Müdürü Yuliy Pavlov, basına yaptığı açıklamada, “Anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa yüzde 24,2 oranında destek alan GERB-SDS İttifakı tekrar birinci siyasi güç olurken Bulgaristan İçin BSP İttifakı yüzde 15,8 oranla ikinci siyasi güç olurdu. Yüzde 12,8 oranında destek alan yeni kurulan Değişime Devam Ediyoruz İttifakı ise üçüncü parti konumuna gelirdi” diye kaydetti.

Anket sonuçlarına göre, Böyle Bir Halk Var partisinin oy oranı yüzde 11,7, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yüzde 11, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakının ise yüzde 10,3 seviyesinde seyrediyor.

Yüzde 3,2 oranında destek alan Ayağa Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı, Meclise giremeyecek gibi görünüyor.

 Analiz ve Pazarlama Merkezinin anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenlerin yüzde 49,5’i Rumen Radev’i, yüzde 22,3’ü Anastas Gerdjikov’u, yüzde 9,1’i Mustafa Karadayı’yı destekleyecek. 

Pavlov, adayların çok olması ve oyların dağılması nedeniyle Radev'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanmakta zorlanacağını söyledi.

Tahminlere göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda şimdiki Devlet Başkanı Radev ile Sofya Üniversitesi Rektörü Gerdjikov yarışacaklar.   

 


 


DİĞER HABERLER