Son seçim anketi: Seçimlerde ikinci olmak için üç parti mücadele ediyorPerşembe, 23 Eylül 2021

Son seçim anketi: Seçimlerde ikinci olmak için üç parti mücadele ediyor

BTV ve Market Links Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 14-20 Eylül tarihleri ​​arasında 18 yaş üstü 1076 vatandaşla yüz yüze görüşme ve çevrimiçi anket yöntemleriyle gerçekleştirdiği seçmenlerin 14 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile bir arada yapılacak erken genel seçimlerinde oy verme eğilimlerine yönelik yaptığı kamuoyu araştırması sonuçları, iki seçimin bir arada yapılmasının seçmenlerin katılımını teşvik edeceğini gösterdi.

Anket katılımcılarının toplam yüzde 77’si, seçimlerde oy kullanacağını söylerken yüzde 14’ü de oy kullanmayacağını söyledi. Seçmenlerin yüzde 9’u ise henüz karar vermiş değil.

Anket sonuçlarına göre, bugün erken genel seçimleri olsa, yüzde 22,6 oranında destek alan GERB-SDS İttifakı tekrar birinci siyasi güç olurdu. Ajans, ittifakın oy oranlarında önceki aylara ve seçimlere göre bir artış olduğunu bildiriyor.

Şu anda ikincilik için mücadele edecek olan üç partinin anket sonuçlarında da az bir fark var.

Üç parti ikinci sıraya yerleşmek için mücadele etme potansiyeline sahiptir. Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakının oy oranı yüzde 14,5, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin yüzde 13,5 ve Demokratik Bulgaristan Birliği (DB) İttifakının oy oranı yüzde 11,0 seviyesinde seyrediyor.

Kiril Petkov ve Asen Vasilev’in birkaç partiyle kurduğu Değişim Devam Ediyor İttifakı yaklaşık yüzde 11 oranında destek alıyor. Anket sonuçlarına göre, yeni ittifak Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) dışında çoğu siyasi gücün seçmenleri arasında destekçi buluyor, ama aynı zamanda son seçimlerde oy kullanmayanlar arasında da destekçileri var.

Anket sonuçlarına göre, HÖH’ün oy oranı yüzde 9,8, Ayağı Kalk BG! Biz Geliyoruz! İttifakı ise destekçilerinin bir kısmını kaybetti ve Meclise girememe riski taşıyan yaklaşık yüzde 4 oranında destek alıyor.

Vızrajdane partisi, Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor.


DİĞER HABERLER