Son seçim tahminleri ne gösteriyor?Cuma, 12 Nisan 2024

Son seçim tahminleri ne gösteriyor?

Gallup ve Market Links'in tahminlerine göre, Ulusal Meclis ve Avrupa Parlamentosu için yapılacak "2'si 1 arada" (Avrupa Parlamentosu ve Erken Genel Seçimleri) seçimlere iki aydan az bir süre kala GERB, PP-DB ile arasındaki farkı % 8 ila %10 arasında tutuyor.

Gallup kamuoyu araştırma şirketi tarafından yapılan anketlerde seçimlerin Nisan ayı başında yapılması durumunda GERB %27.4 birinci sırada, PP-DB %17.9 ile ikinci sırada, HÖH/DPS %15.2 üçüncü sırada, "Diriliş" %14.9 dördüncü sırada, BSP %10.5 beşinci sırada ve İTN %5.2 ile altıncı sırada yer almaktadır.

Market Links'in verileri şu anda olduğu gibi altı yerine beş partili bir parlamento öngörüyor. Ajansa göre şu anda seçim olsaydı, GERB %25,5, PP-DB %17,1, HÖH/DPS %11,8, "Diriliş" %10,3, BSP %8,7 oranında destek alırken ITN % 3,9 ile parlamentoya girmek için 4 puanlık bariyerin altında kalırdı.

Son parlamento seçimlerinden sonra GERB ve PP-DB, ilk 9 ay Nikolay Denkov başbakanlığında kurulacak kabineyi ve 9 ay sonra Mariya Gabriyel tarafından kurulacak kabineyi destekleme konusunda anlaşmıştı.

Ancak sözde rotasyona ilişkin müzakereler, GERB'in ortaklarından gelen İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov'un değiştirilmesi talebini reddettiğini açıklamasının ardından başarısız oldu.

Bunun üzerine Sayıştay Başkanı ve eski GERB Milletvekili Dimitır Glavçev geçici başbakan olarak atandı. Glavçev, GERB, PP-DB ve DPS tarafından desteklenen anayasa değişiklikleri ile getirilen yeni kurallar çerçevesinde seçildi. Bu kurallar, cumhurbaşkanının geçici başbakanı seçebileceği sınırlı bir kamu görevlisi havuzu öngörüyor.


DİĞER HABERLER