Sonbaharda daha az yabancı turistin Bulgaristan'da tatil yapması bekleniyorSalı, 28 Eylül 2021

Sonbaharda daha az yabancı turistin Bulgaristan'da tatil yapması bekleniyor

Turizm Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü Müdürü Rumen Draganov, “Turizm sektörü bu sonbaharda ülkemizi yaklaşık 700 bin yabancı turistin ziyaret etmesini bekliyor. Pandemi nedeniyle bu sonbahar sezonunda ülkemize gelecek yabancı ziyaretçi sayısı önceki yıllara göre daha düşük olacak. Önceki yıllarda bu sayı 1,2 milyon kişiydi” diye kaydetti.

Draganov, “Bunlar çoğunlukla komşu ülkelerden - Romanya, Yunanistan, Türkiye’den yapılan ziyaretlerdir. Bu sayede ülkemizin dört mevsim turizm destinasyonu imajı şekillenmeye devam ediyor” diye yorum yaptı. Uzman, yılın bu zamanında tüm ülkenin, özellikle dağ evlerinin, kültürel ve tarihi mekanların ziyaret edildiğine dikkat çekti. Çoğunlukla misafirhaneler ve spa hizmeti veren küçük aile otellerinin arandığını belirtti.  

Uzmanın ifadesine göre, Bulgaristan vatandaşları özellikle hafta sonu gezileri söz konusu olduğunda bu sezon daha aktifler. Tahminler, her cumartesi ve pazar günü 140 000 ile 150 000 arasında kişi seyahat etmesi yönündedir.

Draganov, “İkinci ev" ürünü de çok daha yaygın hale geldi. Yurt içinde ikinci bir ev edinen ve hafta sonları orada dinlenmek için seyahat eden daha fazla insandan bahsediyoruz. Son günlerde Çerni Vrıh Tepesi’ne giden yolun başkentteki Vitoşka Dağı yolundan bile daha yoğun olması da dikkat çekiyor” dedi.

Uzman, ülkemizde 22 Eylül Bulgaristan Bağımsızlık Günü tatili sırasında 14 bin seyahat yapıldığına ve her kişinin ortalama 40 leva harcadığına dikkati çekti. Geçen yıl ise aynı günde kişi başına ortalama 75 leva harcandığı anlaşıldı.  

Draganov’un ifadesine göre, Bulgarlar son yıllarda daha çok vücut bakımı yapabileceği yerler arıyor. Dağlarda konaklamak için 44 000 yer olduğuna ve uzmanların ifadesine göre, turistlerin serinlik, temiz hava, yürüyüş yapacakları yerler aradığına dikkat çekti.

Ayrıca tüm yıl boyunca açık olan ve su, şifalı çamur, tuzlu su, masaj, fizyoterapi ve daha fazlasıyla şifa uygulamaları sunan balneoterapi ve spa merkezlerinin de talep görmeye devam ettiğini kaydetti.


DİĞER HABERLER