Struma Otoyolu'nun en uzun karayolu tüneli "Jeleznitsa" trafiğe açıldıÇarşamba, 21 Şubat 2024

Struma Otoyolu'nun en uzun karayolu tüneli

Struma Otoyolunun Jeleznitsa tüneli dün yapılan bir törenle trafiğe açıldı. Tesis yaklaşık 2 km uzunluğunda ve ülkede bugüne kadar inşa edilen en uzun karayolu tüneli olma özelliğini taşıyor. Kendisinden önceki ve sonraki bölümlerle birlikte 5 km'lik otoyol faaliyete geçmiştir. Struma Otoyolu, Vidin'i Kulata'ya bağlayan ve karayolu trafiğini Yunanistan'a taşıyan Doğu Akdeniz Koridorunun bir parçasıdır. Güzergâh, Batı ve Orta Avrupa ile Akdeniz arasındaki en kısa yol ve aynı zamanda Avrupa'nın Asya'ya bağlantısı olarak kullanılmaktadır.

Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, "Bu karmaşık teknolojik tesis, Bulgaristan, Vidin, Kulata ve Yunanistan üzerinden Orta Avrupa arasında uzun zamandır beklenen bağlantıya doğru atılmış bir adımdır. Otoyolun Ağustos 2004'te Olimpiyat Oyunlarına hazır olması gerekiyordu. Bu nedenle inşaat, mevcut hükümet için bir önceliktir, böylece Bulgaristan vatandaşlarının 20 kilometre yol için 20 yıl daha beklemek zorunda kalmayacakları kesindir.”dedi.   Akad. Denkov, "Otoyolun tamamlanmasındaki her günlük gecikme sadece daha fazla can kaybı, daha fazla trafik kazası ve Kresna Boğazı'nda yaşayan insanlar için daha fazla rahatsızlık riski yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda çok özen göstermek istediğimiz bu yaşam alanları için de sorun yaratıyor ve bu nedenle karar yıllarca erteleniyor,"dedi.  Başbakan konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu ile görüşmeler yapıldığını belirtti. Başbakan, "Mantıklı, anlaşılabilir, çevre dostu ve mümkün olduğunca pragmatik bir çözüm önerdik ve mümkün olan en kısa sürede olumlu bir karar bekliyoruz" dedi.

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Andrey Tsekov, Jeleznitsa tüneli ve öncesindeki ve sonrasındaki bölümlerin trafiğe açılma töreninin, Bulgaristan'ın başta Yunanistan olmak üzere komşularıyla tam ulaşım bağlantısının sağlanması ve biraz daha uzak bir perspektifte güney ve kuzey sınırlarımızı birbirine bağlayan ilk ulaşım koridorunun tamamlanması yönünde atılmış bir adım olduğunu vurguladı. 2019'da başlatılan projenin 3 olağan ve 4 geçici kabine deneyimi yaşadığını hatırlattı. Tsekov, “Ancak bu kabinelerin her biri Bulgaristan'ın hem ekonomisini hem de demografisini iyileştiren stratejik bir önceliğin uygulanmasına katkıda bulunduğundan, bölgesel politikada süreklilik ve sürdürülebilirliğin iyi bir örneğidir.” diye ifade etti.


DİĞER HABERLER