Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi öğrencilerinden örnek davranışSalı, 28 Şubat 2017

Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi öğrencilerinden örnek davranış 10 Aralık 2016 tarihinde Cuma günü Şumnu'nun Hitrino (Şeytancık) köyünde gaz yüklü trenin raydan çıkması sonucunda meydana gelen patlamada 29 kişi yaralandı, 8 kişi ise hayatını kaybetmişti. Bu olay tüm Bulgaristan'ı sarstı.

O zaman tüm Bulgaristan halkını kaplayan kaygı ve merhamet duygusu Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi öğrencilerini de sardı. Hocaları İbazerova'nın ifadelerine göre olaydan sonra öğrenciler büyük bir endişe içinde derslere başladılar. Onların bir kısmının talihsiz köyde akrabaları ve arkadaşları bulunuyordu. Hatta tren kazasının en genç kurbanı - 18 yaşındaki genç onların akranıydı. Hitrino ise Şumnu'ya ancak 20 km mesafede bulunuyor.

Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi öğrencileri Hitrino tren kazası mağdurları destek amaçlı yardım kampanyası düzenlemeye karar verdiler. Bunun için okula bağış kutusu koydular. Okulda çalışan öğretmenler de kampanyayı destekleyerek katıldılar.

Birkaç hafta içinde öğretmenlerinin desteği ile öğrenciler, Hitrino'da tren kazasında mağdur olan vatandaşların yararına para bağışı toplamayı başardılar. Hayırsever gençler, Hitrino Kriz Merkezi ile irtibata geçerek, en çok deterjan ve temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulduğunu öğrendiler ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için bu tür ürünler aldılar.

12.sınıfta okuyan Nejdet, Mehmet ve Aysun, lise müdürü Şerif Hüsnü'nün ve daha bir öğretmenin eşliğinde geçen hafta bizzat Hitrino köyünü ziyaret ederek, mağdur ailelere bağışları teslim ettiler.


DİĞER HABERLER