Sürücüler, vinyetlerin geçerliliğini mobil uygulamadan kontrol edebilirCuma, 07 Ocak 2022

Sürücüler, vinyetlerin geçerliliğini mobil uygulamadan kontrol edebilir

Karayolu Altyapısı Ajansı (APİ) Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesinden yapılan açıklamaya göre, ocak ve şubat aylarında otomobiller için 753 000’in üzerinde yıllık elektronik vinyetin geçerlilik süresi sona erecek. Şoförler, www.bgtoll.bg web sitesi ve BGTOL mobil uygulaması üzerinden elektronik vinyetlerin geçerliliğini kontrol edebilir veya satın alabilir.

Elektronik vinyetin geçerliliği www.bgtoll.bg web sitesinde "Vinyeti kontrol et" düğmesinden kontrol edilebilir. Aracın tescil numarasını ve kayıtlı olduğu ülkeyi girerek, APİ'nin ticaret yerleri veya ortaklarına ait ticaret yerleri olsun olmasın nereden satın alındığına bakılmaksızın herkes elektronik vinyetin son tarihi hakkında bilgi alabilir. Vinyetin durumu, "aktif", "süresi dolmuş" veya geçerliliği 30 güne kadar gecikmeli bir başlangıçla satın alındığında "kullanılmamış" olabilir.

Elektronik vinyetlerin fiyatlarında üst üste yedinci yıl 2022'de de değişiklik olmayacak. Araba sahipleri veya sürücüleri, daha önce olduğu gibi 97 levaya yıllık vinyet, 54 levaya üç aylık vinyet, 30 levaya aylık vinyet,15 levaya haftalık vinyet ve 10 levaya hafta sonu vinyeti satın alabilecek.

Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetim Dairesi, Covid-19 nedeniyle epidemiyolojik durum göz önüne alındığında e-vinyet satın alırken tüketicilerin www.bgtoll.bg sitesini veya BGTOL mobil uygulamasını kullanmaları çağrısında bulundu. Elektronik vinyetler, gişelerde ödeme yaparak veya kart ödeme terminali olmak üzere APİ'nin e-vinyet satışı için diğer kanallar aracılığıyla da satın alınabilir. Bu tür gişeler, ana sınır kontrol noktalarında ve ülke genelindeki 27 karayolları bölge müdürlüklerinde bulunuyor. Yaklaşık 500 kart ödeme terminali var.

Elektronik vinyetler ayrıca APİ'nin ortak ağından www.vinetki.bg, www.tollpass.bg, www.digitoll.bg, www.epay.bg, www.telenor.bg, www.A1.bg, www.vivacom.bg, www.tollbg.eu  web siteleri aracılığıyla satın alınabilir. Ayrıca A1, Telenor ve Vivacom mobil operatörleri, Bulgaristan Postaları, Easy Pay, Fast Pay ve "Lukoil", "Petrol" ve "OMV", “ECO”, “Cruise”, “Benita”, “Gazprom”, “Rompetrol”,”Shell”, “Insa Oil”, “VM Petrolium” akaryakıt istasyon ağındaki gişelerin yanı sıra Tahoe Venci servis merkezleri, "Intercapital Group" ağındaki Cashterminal terminalleri veya UBB Mobile ve TollPass mobil uygulamaları aracılığıyla da satın alınabilir.

Bir e-vinyet satın alırken kullanıcıların elektronik vinyet için son ödemeyi onaylamadan önce kendileri veya ilgili çalışan tarafından girilen bilgileri dikkatlice incelemesi ve doğrulaması gerekir. Aracın plaka numarası, kategorisi ve vinyet geçerlilik süresi bilgilerinin doğru doldurulması sorumluluğu sahibine veya kullanıcısına aittir. Yanlış bilgilerin girilmesi durumunda ilgili araca ait vinyet ücretinin ödenmediği kabul edilir.

Araç plaka numarasındaki simgelerin girişi hem Kiril hem de Latin harfleriyle olabilir, ancak plaka numarasındaki simgelere karşılık gelmelidir. Numarayı yazarken sadece harf ve rakamlar girilir. 0 (sıfır) ve O (O harfi) sembolleri birbirinin yerine kullanılamaz. Sayının bir basamağı için 0 (sıfır), bir harf için "O" yazılmalıdır. Araç plaka numarası bir tire, nokta veya boşluk içeriyorsa, bunlar girilmez.


DİĞER HABERLER