Svetulka köyünden ünlü kişilerin portre resimleri muhtarlığa asıldıÇarşamba, 29 Mart 2017

Svetulka köyünden ünlü kişilerin portre resimleri muhtarlığa asıldı Svetulka (Çandır) köyü muhtarı Feriha Hayri'nin inisyatifi sonucunda muhtarlık binasında köyün ileri gelenlerinin portrelerine yer verilen bir köşe oluşturuldu.

Svetulka Köyü Muhtarı, "Uzun zamandan beri muhtarlık hizmet binasının antresine köyden ünlü kişilerin portre resimlerini asma niyetim vardı. Türkiye'nin eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Bulgaristan'ın eski Bursa Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz, bestekar ve koro şefi Meltun Kadıoğlu ve yazar ve toplumcu Mümün Altındiş'in burada doğmuş olmasından mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Şimdi köyün her bir sakini ve misafiri onların resimlerini görme imkanı bulacak" diye ifade etti. Muhtar, son birkaç yıl içinde Svetulka köyünü yaşamak için daha güzel bir yere dönüştürmeyi başarmasından dolayı kendini mutlu hissettiğini belirtti.

Feriha Hayri, "Halilhocalar, Mahmutlar, Azmanlar ve Cebeciler mahallelerine uzanan yollar asfaltlandı. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat'ın şahsında Belediye yönetiminin desteği ve yerlilerin gönüllü çalışmaları sayesinde köyün merkez kısmına içme suyu getirildi" diye kaydetti. Muhtar, bölgede elektrik iletim şebekesinin genel tamiratı yapıldığını da belirtti.

Feriha Hayri, "Halilhocalar Mahallesi'nde ve köyün merkez kısmında bulunan elektrik direkleri ve iletim hatları tamamen yenilendi. Göçmenlerin, yerli halkın ve Belediye Başkanı Resmi Murat'ın desteği ile Cebeciler Mahallesi'nde bulunan mescit yeniden yapılandırıldı, köyün merkez mahallesindeki mescit de onarıldı. Köyün merkez kısmında istinat duvarları yapıldı, muhtarlık binası da onarıldı" diye kaydetti.

Kırcaali'de dünyaya gelen Feriha Hayri, aslen Svetulka köyündendir. İyi, kaynaşmış ve çalışkan bir ailede yetişen Feriha Hayri, Ardino Vasil Levski Lisesi'ni bitirdi. Evli, iki erkek çocuk annesidir.


DİĞER HABERLER