Taksi ücreti hesaplamasına ilişkin yeni kurallar geliyorCuma, 31 Ağustos 2018

Taksi ücreti hesaplamasına ilişkin yeni kurallar geliyorNOVA TV'ye konuşan Bulgaristan Otomobil Yönetimi İcra Ajansı Müdür Yardımcısı Damyan Voynovski,"Taksi ücreti hesaplamasına ilişkin yeni kurallar getirildi - bekleme ücreti kaldırıldı. Taksi ile seyahat süresinin kaydedilmesiyle ilgili Avrupa Birliği (AB) direktifi var. Direktife göre seyahat mesafesi veya seyahat süresi ölçülebilir. Bekleme ücreti yok" diye açıkladı.

Voynovski,"Seyahat süresine ilişkin ücret uygulanmasını öneriyoruz. Bizim önerimiz budur. Taksimetre bunu kaydedecek. Karayolu Taşıma Kanunu'nda değişiklik yapılmasıyla değişikliğin yürürlüğe girmesini umuyoruz. Başka bir şey de var. Seyahat mesafesine ilişkin sinyal jeneratörünün güvenli bir bağlantı üzerinden geçmesi lazım. Şanzımana kilometreleri ölçen bir sensör yerleştirilecek. Alınan mesafenin ölçümünün manipüle edilmemesi için güvenli bir bağlantı üzerinden geçmesi lazım" diye ekledi.

Otomobil Yönetimi İcra Ajansı Müdür Yardımcısı'nın ifadelerine göre yıllar boyunca yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde emniyet kemeri kullanılmasından söz edildi. Voynovski," Tekliflerimiz kanunda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısında belirtilmiştir. Kemer kullanılması hayat kurtarıyor, bu kanıtlanmış bir şeydir. Milletvekillerin bu tasarıyı kabul edip değişikliklerin yürürlüğe girmesi kalıyor" dedi.

Şehirlerarası otobüslerde video kayıt cihazlarının kullanılması ile ilgili Voynovski, bunun bir tür önleme olduğunu savunuyor. Otomobil Yönetimi İcra Ajansı Müdür Yardımcısı, "Şoför kamera ile kaydedilecek. Bu ihlalleri ve trafik kazalarını önleme amaçlı yapılacak. Bu kayıtlar, trafik kurallarının ihlali ve trafik kazalarının araştırılmasında kullanılacak. Rusya'da otobüslerde video kayıt cihazı uygulanıyor, çünkü başka türlü sigorta geçerli olmuyor" diye ekledi.


DİĞER HABERLER