Tarım Bakanlığı'nda tahıl işlemeye yönelik yatırım planları tanıtıldıPazartesi, 20 Mart 2023

Tarım Bakanlığı'nda tahıl işlemeye yönelik yatırım planları tanıtıldı

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, biyofermentasyon alanında dünya liderlerinden biri olan Çinli bir şirket, tahıl ürünlerinin işlenmesine yönelik büyük ölçekli yatırım planlarını tanıttı.

Tarım Bakan Yardımcısı Todor Djikov, girişimcilerle bir araya geldiği toplantıda, “Bulgaristan, geleneksel olarak yüksek kaliteli bir tahıl üreticisi ve ülkemiz tahıl ürünlerinin işlenmesi için de fırsatlar sunuyor.  Elverişli toprak ve iklim koşullarına, demiryolu ve liman altyapısına ve sektörde uzun yıllara dayanan geleneklere sahibiz” dedi. Bakan Yardımcısı, ülkemizdeki hububat üreticilerinin yeterli miktarda hammadde üretebilecek kapasitede olduğuna ve hem de bunun projenin lokasyonuna yakın mesafede olduğuna dikkat çekti.

Fufun Group Limited Şirketi’ni temsil eden yatırımcılar, Bulgaristan'daki belirli bölgeler de dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde fırsatları araştırdıklarını belirterek, kurulacak tesisin yaklaşık 2 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını ve toplam yatırımın 1,2 milyar avroya ulaşmasının planlandığını belirttiler. Yeni tesisin yılda 1 milyon ton mısır işlemi yapılması bekleniyor. Şirket, ağırlıklı olarak yerli üretim olan mısır satın almayı ve yerli üretim olan mısır miktarının yetersiz kalması durumunda yakın destinasyonlardan ithalat yapmayı planlıyor.

Djikov, “Yatırım için ülkemizi seçerseniz sadece tahıl değil, katma değeri yüksek işlenmiş ürünleri de ihraç etmeniz bizim için önem arz etmektedir” diye vurguladı.

Görüşmeye Bakan Yardımcısı Georgi Sıbev de katıldı. İkili, Çinli konuklara Tarım Bakanlığı'nın desteğine güvenebilecekleri konusunda güvence verdiler. Djikov, “Bulgaristan’daki tarım üreticilerinin tahıl işleme endüstrisinden güvenilir ortaklara sahip olması önemlidir” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER