Tarım ve Gıda Bakanı Dimitır Grekov, tütün şirketleri arasında kartel anlaşması olduğundan şüpheleniyorCuma, 31 Ocak 2014

Tarım ve Gıda Bakanı Dimitır Grekov, tütün şirketleri arasında kartel anlaşması olduğundan şüpheleniyor Bulgaristan Milli Televizyonu'na (BNT) verdiği demeçte Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Dimitır Grekov, tütün şirketleri arasında kartel anlaşması olabileceği tahmininde bulundu. Şubat ayının sonuna kadar ülkede üretilen tüm tütünün satılmasını umuyor.

Şu anda Bakanlık, tütün üreticilerinin yararına olacak yasal değişiklikler yapılmasını planlıyor.

Grekov, "Tütünün alınması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Sorunu tamamen çözdük diyemeyiz. Çünkü tütünü alan biz değiliz. Gotse Delçev bölgesinde tütün alınıyor, fakat bu maalesef yavaş yavaş oluyor" dedi.

Tütün şirketleri arasında kartel anlaşması iddialarının gerçek olabileceğini kaydeden Bakan, "Tütüne 5,50-6,50 leva arasında fiyat ödeniyor, kalitesi ise farklı. Bu durumda fiyat farkı sadece 1 leva olamaz. Bu yıl kaliteli tütün olduğunu söyleyebilirim. Sigara üretimi için gerekli miktardan daha fazla tütün üretildiği için belki bundan biraz fiyat düşürülmüş olabilir" diye belirtti.

Tütün üreticileri üzerine siyasi oyunlar oynandığı iddialarını reddeden Grekov, bazı tütün üreticilerle görüşerek onları devletin arkalarında olduğuna inandırıp güvenlik duygusu kazandırmaya çalıştığını ifade etti. Asıl niyetinin düşük fiyata satılan tütünün hakikaten düşük kalitede olduğunu gözleriyle görmek olduğunu paylaştı.

Hayvan üreticilerle ilgili de büyük sorunlar olduğunu itiraf eden Bakan, bazı hayvan bakıcılarının arazi sahibi olmadıklarını belirtti. Onlara öncelikli olarak devlet arazi fonundan veya belediye arazilerinden toprak sağlanılmasını hedeflediklerini kaydetti. Bir komisyonun bu konuda çalışmalar yürüttüğünü paylaştı.


DİĞER HABERLER