Tarımsal Danışmanlık Hizmet Kurumu 28 mobil ofis açacakÇarşamba, 24 Kasım 2021

Tarımsal Danışmanlık Hizmet Kurumu 28 mobil ofis açacak

Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kırsal Kalkınma Programı (PRSR) kapsamında Tarımsal Danışmanlık Hizmet Kurumunun (NSSZ) 28 mobil ofisinin kurulmasına ilişkin projeler finanse edilecek.

Proje için hibe sözleşmesi, 2.2 Danışmanlık Hizmetlerinin Oluşturulması Alt Tedbiri kapsamında finanse edilmekte olup yaklaşık 11 milyon leva değerindedir.

Proje, ülkedeki 96 belediyenin topraklarını kapsayacak 28 mobil belediye ofisi kurulmasını öngörüyor. Amaç, küçük çiftliklerin uzman danışmanlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak, çiftçilerin niteliklerini ve yönetim becerilerini artırmaktır.

Kurumun mevcut bölge ofislerinin faaliyetlerini tamamlayacak olan mobil ofislerin sunacağı hizmetlerden 15 bine yakın çiftçinin faydalanması öngörülüyor.

Ofis çalışanları, çiftçilere danışmanlık yapacaklar, farklı yerleşim yerlerinde bilgilendirme etkinlikleri düzenleyecekler,  çiftçileri yerinde ziyaret edecekler ve onlara AB fonları tarafından finanse edilen prosedürler kapsamında başvuru koşullarını açıklayacaklar.

Proje 1 Eylül 2025'e kadar sürecek. Fonlar mobil ofisler için ofis alanı kiralamak ve araba, ekipman ve teçhizat satın almak için harcanacak. Her ofis için iki danışman, planlama bölgeleri için bir bölge koordinatörü ve merkezi düzeyde iki koordinatör atanacak.

İlk yılda finansman tutarı yeni birimlerin bakımını %100 kapsayacak ve ondan sonra sübvansiyon tutarı yılda %5 oranında azaltılacak, böylece son yılda %80'ine tekabül edecek ve NSSZ’in fark tutarını kendi kaynaklarıyla karşılaması gerekecek.


DİĞER HABERLER