Tarımsal havacılık yok mu oluyor?Cuma, 14 Nisan 2017

Tarımsal havacılık yok mu oluyor?Uçak pilotları, Bulgaristan'da havadan zirai ilaçlama uygulamasına son verileceğine dair uyarıda bulundular. Pilotların ifadelerine göre yaptıkları faaliyet kasten şeytanlaştırılıyor, devlet ise stratejik olan bu rezervi kaybetmek yolundadır.

İlaçlama sezonu başlamasına rağmen pilot Stoyan Georgiev, bu yıl hala herhangi bir sipariş almadı. Geçen ilkbaharda da ancak birkaç tane sipariş almıştı.

Georgiev, "Bitki Koruma Kanunu'na göre bizim hizmetimizden faydalanmak isteyenler her bir zirai ilaçlama için izin belgesi almak zorundalar. Ülkemizde tarımsal havacılık olalı beri böyle bir şart olmamıştır" dedi.

Pilotun ifadelerine göre uçakla zirai ilaçlamayı düzenleyen Avrupa Birliği Komisyonu direktifinde öngörülen uygulama prosedürü Bulgaristan tarafından ihmal edildi ve Meclis farklı bir uygulama prosedürü kabul etti. Böylece uçakla zirai ilaçlamaya ancak yerden ilaçlama mümkün olmadığı durumlarda izin verilmektedir.

Pilot, "Gerçekte yolsuzluk için ideal bir ortam oluşturuldu-uçakla zirai ilaçlama yaptırmak isteyen kişinin buna ihtiyacı olup olmadığına başka bir kişi karar veriyor" diye yorum yaptı.

Kanuna göre uçakla zirai ilaçlama zehirli ilaçlardan dolayı arıların ölmesine neden olmaktadır. Fakat pilotlar, uçakla ilaçlama değil de, yerden ilaçlamanın arıların ölümüne neden olduğunu öne sürüyorlar. Arıcılar da arıların ölümünün uçakla ilaçlamadan kaynaklanmadığını ve bunun daha çok kullanımı yasak olan ilaçlama ürünlerinin kullanılmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.


DİĞER HABERLER