Tatul köyündeki Orpheus Tapınağı Arkeolojik Kompleksi’nde kazı çalışmaları başladıSalı, 25 Ekim 2022

Tatul köyündeki Orpheus Tapınağı Arkeolojik Kompleksi’nde kazı çalışmaları başladı

Momçilgrad (Mestanlı) ilçesine bağlı Tatul (Acıoluk) köyü yakınlarındaki Traklar dönemine ait Orpheus Tapınağı Arkeolojik Kompleksi’nde kazı çalışmaları 15 yıllık bir aradan sonra tekrar başladı. Prof. Dr. Nikolay Ovçarov’un başkanlığındaki arkeolojik kazı heyetinde Smolyan (Paşmaklı) Bölge Tarih Müzesi'nde görev yapan arkeolog Dr. Nikolay Boyaciev ve Kırcaali Bölge Tarih Müzesi Müdürü Daniela Kocamanova da yer alıyor. Kazı çalışmalarının tamamı Momçilgrad Belediyesi tarafından finanse edilmektedir.

Prof. Dr. Ovçarov, “Tatul köyü yakınlarındaki kompleks antik çağlardan beri faaliyet göstermiştir. Geçen yıllarda oyulmuş bir lahit teknesi bulunan büyük kayanın etrafındaki kısmını inceleyebildik. Büyük bilim adamımız Prof. Dr. İvan Venedikov'un Orpheus'un mezarı olduğu yönünde bir hipotezi vardı ve bu hipotez, daha sonra yapılan kazılarda kanıtlandı” diye kaydetti. Bu yılki keşif gezisinde Prof. Dr. Ovçarov ve ekibi kompleksin karşısındaki tepeyi inceleyecekler.

Arkeolog, ”Bölgede, Orta Çağ'da günümüzün kartvizitlerinin bir benzeri olan 12 kurşun mühür bulduk. Mühürlerin yarısı Bizans generali Georgios Paleologus'a aitti, bu da mülkün onun olduğu anlamına geliyor” dedi. Bilim insanı, Kırcaalili yerel tarihçi Nikola İvanov'un bununla ilgili 1930'lara ait bilgiler aktardığını da sözlerine ekledi. İvanov’un tuttuğu notlara göre, bölgede bir Orta Çağ kilisesinin kalıntıları varmış.

Prof. Dr. Ovçarov, “Daha ilk kazı gününde iyi harçlı, iyi şekillendirilmiş bir taş duvarla karşılaştık, bu da binanın prezentabl bir görünüme sahip olduğu anlamına geliyor. Onun tek olmaması oldukça olası görünüyor” diye vurguladı. Arkeolog, bölgede yaptıkları önceki kazılarda bir Orta Çağ kilisesi aradıklarını, ancak bir pagan tapınağına rastladıklarını hatırlattı.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tatul köyündeki Orpheus Tapınağı, büyük ilgi gören ve turistler tarafından ziyaret edilen bir arkeolojik komplekstir. Bu durum, şimdiye kadar elde edilen başarıların katlanarak artırılmasına yol açtı. Tatul, daha fazla sır saklıyor ve biz de bu sırlara arkeologların yardımıyla ulaşmak istiyoruz. Kazılar için kaynak ayırdık, ama bu tutar, sırları keşfetmeye yetmiyor. Arkeolojik sit alanında başka projeleri de hayata geçirmeye yönelik destek başvurusu yapabilmemiz için Bulgaristan'daki siyasi krizin sona ereceğini umuyorum. İlçede turizmi geliştirmeye devam etmek için dış kaynaklardan finansman bulabilmeyi umuyoruz” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER