T.C. Filibe Başkonsolosluğu, 24 Kasım Öğretmenler Günü Resepsiyonu DüzenlediSalı, 25 Kasım 2014

T.C. Filibe Başkonsolosluğu, 24 Kasım Öğretmenler Günü Resepsiyonu DüzenlediDün akşam Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu, Başkonsolosluk Rezidansında 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle çok sayıda öğretmen ve öğretmen adaylarına resepsiyon verdi. Resepsiyona Merkezi Kırcaali'de bulunan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği üyelerinin yanı sıra Plovdiv (Filibe) Üniversitesi son sınıf Türk Dili Bölümü öğrencileri katıldı. Öğretmenleri salona girişlerinde T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve eşi Filizgül Kıroğlu Aktaş karşıladı. Muavin Konsoloslar Murat Muhaciroğlu, Ahmet Keloğlu, Gürler Gürsoy ve İmren Kaygısız ve diğer tüm Başkonsolosluk personeli de resepsiyonda hazır bulundular.

Başkonsolos yaptığı tebrik konuşmasında, "Bugün Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabulünün yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü Sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepiniz Hoş geldiniz! Elbette ki Siz saygıdeğer öğretmenlerimizin değerini böylesine kısa bir zaman diliminde anlatmanın imkanı yok, ancak yine de insanlık tarihinin en anlamlı mesleği olan öğretmenlik ve bu mesleğin fedakar fertleri olan öğretmenlerimiz hakkında kısa da olsa bir şeyler söylemeye gayret edeceğim. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en kutsal ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenler, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, gençleri hayata hazırlayan ve toplumun sürekli önünde giden gönül erleridir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Öğretmenlerin emekleri sayesinde bugünün çocukları yeteneklerini keşfederek geleceğin yöneticileri, sanatçıları, akademisyenleri, işadamları olurlar. Öğretmenler sayesinde her bir birey topluma kazandırılır. Unutulmamalıdır ki iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Bu yüzdendir ki Ulu Önderimiz Atatürk "Öğretmenler, Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!" demiştir.
Yine Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün belirtmiş olduğu gibi, Cumhuriyet yönetimine yakışır, fikri ve vicdanı hür nesillerin yetişmesi, gençlerimizin ülkelerine ve insanlığa faydalı birer bireyler olması en başta öğretmenlerimizin emekleri ve yılmaz gayretleri sayesinde gerçekleşebilmektedir" diye belirtti.

Sayın Aktaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Dost ve komşu Bulgaristan'da bu kutsal mesleği icra eden siz değerli öğretmenlerimize de büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Burada öğrenim gören soydaş çocuklarımıza anadilleri Türkçe'nin öğretilmesinde, anadili bilincinin geliştirilmesinde ve önyargılardan arındırılmış gerçekçi bir tarih bilincinin aşılanmasında sizlerin yardımı büyük önem taşımaktadır. Kendi tarihini ve kültürünü bilen ve geçmişini tanıyan bilinçli ve çalışkan bireyler sayesinde toplumlar daha ileri gidebilecektir. Sözlerimi burada sonlandırırken, vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk'ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü canı gönülden kutluyorum".

Başkonsolosa resepsiyon için öğretmenler adına teşekkür eden Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, tüm öğretmenlerin Öğretmen Günü'nü kutladı. Harun Bekir, "Biz bugün burada öğretmen ve öğretmen adaylarımızla birlikte bugünü anabiliyorsak, o bizim için çok büyük bir anlam taşımaktadır" diye belirtti.

Filibe Üniversitesi'nde Türk Dili Bölümü'nde ikinci sınıf öğrencisi Beril Efendioğlu, günün anlam ve önemine değindiği bir yazı okudu. Pek çok ülkede 1994 yılından beri 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin, Türkiye'de her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu 1981 yılında başlamış bir uygulamadır. 24 Kasım 1928 devletin kurucusu Mustafa Atatürk'ün millet mekteplerinin başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" sanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu san 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayınlanmasıyla resmileşmişti. Atatürk'ün 100.doğum yıldönümü olan 1981 yılında Başöğretmen oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verilmiştir. Beril, konuşmasının sonunda Atatürk için yazılan bir şiir okudu.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği adına Harun Bekir, Başkonsolosa Ardinolu ressam Seyfi Halilov'un Meriç nehrinin Bulgaristan kısmından bir manzara tablosunu hediye etti. Ayrıca dernek yönetimi Alper Aktaş'a bir teşekkür belgesi sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER