Tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü oluşturulacakSalı, 26 Ocak 2016

Tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü oluşturulacakNisan ayında temel sağlık paketi ve ek sağlık paketi olmak üzere iki sağlık hizmeti paketinin uygulamaya girmesiyle birlikte tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü oluşturulacak.

Meclis Genel Kurulu salonunu dolduran hekimlerle iki saat tartışma yapan Sağlık Bakanı Petır Moskov, bu kayıt kütüğünün rüşvet vererek veya bağlantı kullanılarak, tedavi bekleyen hastanın sırasının alınmayacağının garantisi olacağını izah etti.

Ek sağlık paketi dahilinde tedavi görecek olan hastalar, sağlık müdahalesi yapılacak hastaneyi kendileri seçecekler. Onlara bu kütükte kayıtlı eşsiz bir numara verilecek ve böylece ihlaller yapılmaması için izleme yapılacak.

Hatırlatmak gerekirse, ek sağlık paketi dahilinde tedavi görmek için hastaların bekleme süresi 2 aya kadar uzayabilir. Tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) tarafından oluşturulacak.

Moskov, ileride bölgelerde yapılan denetimlerden sonra bir hastaya gerekli tüm tedavinin sağlanabileceğinin garantisini veren hastanelerin ancak ayrı uzmanlık alanlarına göre tedavi gerçekleştirmek için NZOK ile sözleşme imzalayacaklarını anımsattı.

Bakan, çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorlarının aylık maaşının 700 leva, kardiyologların ise 7 000 leva olduğunu örnek vererek, maaş farklarının giderileceğine dair söz verdi.

Sağlık konularında tartışmadan önce Mecliste 310 hekimin ödüllendirildiği ödül töreni gerçekleştirildi.


DİĞER HABERLER