Teklas-Bulgaristan Şirketi'ne yenilikçi işletmelere yatırım için ulusal ödülSalı, 28 Şubat 2017

Teklas-Bulgaristan Şirketi'ne yenilikçi işletmelere yatırım için ulusal ödül Bulgaristan Yatırımlar Ajansı (BAİ), bu yıl on birincisi düzenlenen "Yılın Yatırımcısı" ödül töreninde geçen yıl Bulgaristan'da gerçekleştirilen en önemli yatırım projelerini ödüllendirdi.

Törende Başbakan Ognyan Gerdjikov, Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva, Bakanlar Teodor Sedlarski, İrina Kostova, Plamen Uzunov, Bakan Yardımcıları Lübomir Gançev, Lıçezar Borisov, Mihail Mihaylov, Prof. Dr. İvan Dimov, Rumen Brusarski, Bulgaristan iş dünyasının birçok temsilcisi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avusturya, Güney Afrika, Kıbrıs, Ukrayna, Kazakistan, Macaristan, Sırbistan, Slovakya, Güney Kore büyükelçileri ve konsolosları, birçok ticaret odası, ikili ticaret ve sanayi odaları temsilcileri ve basın mensupları hazır bulundular.

BAİ İcra Müdürü Stamen Yanev, konukları selamlama konuşmasında, "Bu akşam bu törene katılarak bizi şereflendirdiğiniz için hepinize-yatırımcılara, BAİ ekibine, yatırım süreci konusunda duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederim. Bulgaristan'ı iş yapmak, yaşamak ve gelecek nesil için daha iyi bir yere dönüştürmek için cesaretiniz ve yiğitliğiniz için size teşekkür ederim. Benim için liderliğin yolu yenilikler ve yatırımlardan geçer. Aslında sizleri, liderliğin görselleştirilmiş tanımı olarak görüyorum- AB'de Bulgaristan'ın yenilikler konusunda liderliğini görüyorum ve sizlerin Bulgaristan'a yatırım yapmaya devam etmenize candan seviniyorum" dedi.

Ödüle aday gösterme süresinde ekonominin tüm alanlarında, bilişim teknolojileri, sağlık alanlarında faaliyet gerçekleştirilen 60'ın üzerinde şirket, bakanlıklar, valilikler ve belediyeler tarafından ödüle aday gösterildi. Tartışmalar ve objektif değerlendirmeden sonra 2016 yılında yatırım projeleri gerçekleştiren 16 şirket yarışmanın finaline kaldı.

Başbakan Prof. Dr. Ognyan Gerdjikov'un sunduğu 2016 Yılının Yatırımcısı Ödülü'nün sahibi Sense Technologies Bulgaria Şirketi oldu. Ödülü şirketin İşletme Yöneticisi Nicolae-Daniel Viashu aldı.

Heykeltıraş Seyfettin Şekerov'un yaptığı "Altın Boğa" heykelciği ile daha OSRAM, Integrated Microelectronics Bulgaria, Lufthansa Technik Sofia, Bulgaria Air Meintanans ve Teklas-Bulgaria şirketleri ödüllendirildi.

Kırcaali şehrinde üçüncü fabrikasını açan Türk Teklas Holding'e bağlı olan Teklas-Bulgaristan Şirketi, yatırımcı işletmelere yatırım için ödüllendirildi. Bulgaristan'da 2006 yılından bu yana faaliyet gerçekleştiren holdingin yaptığı toplam yatırım 140 milyon leva. 2017 yılında Kırcaali ve Krumovgrad (Koşukavak) şehirlerinde yeni yatırımlar yapmayı planlıyor. Şirket, geçen yıl 500'ün üzerinde yeni iş pozisyonları açtı. Toplam 1900 işçi çalıştıran şirketin 2020 yılına kadar işçilerinin sayısının 2 500'e çıkması planlanıyor. Teklas, otomotiv endüstrisinin dev şirketleri General Motors, Volkswagen, Volvo, BMW, Mercedes, Renault için kauçuk bileşikleri ve plastik parçalar üretmektedir. Şirketin dünya çapında müşterisi var.

Ödül töreninde Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'na Hazırlıklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva'nın sunduğu ödülü Teklas İcra Müdür Vekili Georgi Georgiev aldı.


DİĞER HABERLER