Teknolojik cihaz eksikliği nedeniyle 40 000 çocuk online eğitime katılamayacakPazartesi, 30 Kasım 2020

Teknolojik cihaz eksikliği nedeniyle 40 000 çocuk online eğitime katılamayacakNOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, "2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi verilerine göre, 35 000 ile 40 000 arasında değişen sayıda öğrenci, elektronik ortamda uzaktan eğitime etkin bir şekilde katılamayacak. Öğrencilerin % 10'dan fazlası, uzaktan eğitim modeli uygulanmadan da okula gitmiyor" diye kaydetti.

Bakan, "Öğrenciler, Haziran ayında iki hafta fazla eğitim görecek" diye belirtti. Vılçev'in ifadesine göre, daha küçük yaştaki öğrenciler işlenen derslere dayalı proje uygulamalarına, yani proje faaliyetlerine katılacak. Bakan, "Öğretmenler telafi eğitimi konusunda her türlü çabayı gösteriyor" diye güvence verdi.

Vılçev'in ifadesine göre, tüm dünyada bilgisayar kıtlığı yaşanıyor. Bugüne kadar e-öğrenme uygulamaları için yaklaşık 7 000 adet tablet ve bilgisayar teslim edildi, ancak yetersizlik var. Öğrenciler ve öğretmenler için 105 - 106 000 adet cihaz teslim edilmesi öngörülüyor, 10 000 adedinin önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor. Bakan, eğitim yılının sonuna kadar okullara yaklaşık 100 000 yeni elektronik cihaz temin edileceğine dair söz verdi. Bütün bu cihazların zimmet tutanağı imzalanarak teslim edildiği, okullara kalıcı kullanım için verilmediği açıklandı.

Vılçev, Montana (Kutlu Viçe) şehrinde bir okula teslim edilen cihazların kaybolduğu bir olayı anlattı. Olayla ilgili tahkikat yapan memurlarının, onları rehin dükkanlarında aramaya başlayacağı anlaşıldı.

Bakan, "700 000'den fazla öğrenci ve okul öncesi eğitim programına katılan 220 000 çocuk, şimdi uzaktan eğitim uygulamasına katılacak, öğrencilerin yüzde 34-36'sı birkaç haftadır uzaktan eğitim görüyordu" diye belirtti. Uzaktan eğitim uygulamasının, geleneksel yüz yüze eğitimin yerini alıp almayacağı sorulduğunda Vılçev, yüksek öğretim sistemi dışında bunun kesinlikle olmayacağını söyledi.

Vılçev, "Gerçek şu ki, bugünün çocukları elektronik ortamlardaki bilgi taşıyıcılarından çok daha fazla bilgi öğrenecek" dedi ve örneğin, bir ödevin çözümünde virgül atlandığında uygulamanın ilgili dersi göndereceğini söyledi.

Okullarda toplu testlerle ilgili olarak Vılçev, testler ekim ayı başlarında yapılsaydı, enfekte olan öğrencilerin küçük bir oranını göstermiş olacağını söyledi. Anaokulunda çalışan sadece bir öğretmenin Covid-19 nedeniyle vefat ettiğini belirten Bakan, "Analiz amacıyla toplu testler yapılabilir, ancak okulların açık kalıp kalmaması gerekip gerekmediğine karar vermek için yapılmamalı" dedi.


DİĞER HABERLER