Telefon dolandırıcılarının yaklaşık yüzde 60'ına ertelenmiş hapis cezası verildiPazartesi, 24 Temmuz 2017

Telefon dolandırıcılarının yaklaşık yüzde 60'ına ertelenmiş hapis cezası verildi Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) konuşan İçişleri Bakanlığı (MVR) Dolandırıcılık Daire Başkanı Stefan Popov,"Yılın başından Haziran'ın sonuna kadar 61 telefon dolandırıcılığı eylemi ortaya çıktı ve 47 kişi tutuklandı. Geçen yılın aynı döneminde ise 27 telefon dolandırıcılığı ortaya çıkmıştı" diye bildirildi.

Popov, "Bu mevsimlik bir "iş" değil, dolandırılan para ise yüzlerce levadan binlerce levaya kadar değişiyor. Polise bildirilen en yüksek miktar ise 100 bin leva. Bu tür suçlardan dolayı MVR'ye başvuran vatandaşların sayısı artmakta. Yılın yarısında bu tür 408 dolandırıcılık eylemi kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 380 idi" dedi.

Popov, "Mahkum edilenlerin yaklaşık yüzde 57'sine ertelenen hapis cezası verildi ve bu durum suçu işleyenlerde dokunulmazlık hissi yaratıyor" diye ifade etti. Hapis yattığı sırada dolandırıcılık faaliyetine devam eden mahkumların tespit edildiği anlaşıldı.

Popov, "Son bir yıl içinde bu tür suçların büyük bir bölümü SİM kartı satışı serbest olan Romanya üzerinden işleniyor. Bu yıl bu tür suçlardan dolayı hakkında suç duyurusunda bulunulan komşu ülkede yakalanan birkaç zanlı var" dedi.

Dolandırıcılık Daire Başkanı, "Telefon dolandırıcılarının son zamanlarda en sık kullandığı yalan kendilerini polis olarak tanıtarak, bir polis operasyonuna destek istemeleridir. MVR bu şekilde çalışmamaktadır. Dolandırıcılar, en çok telefonla para istemelerinden ayırt edilebilir. Telefonla biri size para vermeniz gerektiğini söylerse, demek ki dolandırıcılık söz konusudur" diye belirtti. Popov, bundan başka dolandırıcıların önceden gelecek kurbanları hakkında bilgi topladıklarını ve sonraki telefon görüşmelerinde de bu bilgiyi kullandıklarını söyledi.


DİĞER HABERLER