Telefon dolandırıcılığı operasyonunda 30'dan fazla kişi gözaltına alındıPerşembe, 18 Nisan 2019

Telefon dolandırıcılığı operasyonunda 30'dan fazla kişi gözaltına alındıBulgaristan Başsavcı Yardımcısı İvan Geşev, Gorna Oryahovitsa (Yukarı Rahova) kasabasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Özel Yetkili Savcılık tarafından yapılan Bulgaristan ve Romanya'da telefon dolandırıcılığı operasyonunda 30'dan fazla kişi gözaltına alındı" diye bildirdi.

Geşev'in ifadesine göre, bu şimdiye kadar tespit edilen en büyük telefon dolandırıcılığı çetesidir. Başsavcı Yardımcısı, "Operasyon Sofya, Veliko Tırnovo şehirlerinde ve Romanya'da yapıldı. Bulgaristan'da 5 kişi, Romanya'da ise 28 kişi gözaltına alındı. Suç çetesi yöneticisi dahi onların 5'i çetenin hiyerarşisi içinde üst görevlerde bulunuyor, onların arasında yabancı uyruklu bulunmuyor" diye sözlerine ekledi. Geşev, "Romanya'da tutuklanan diğer 23 kişi, sürekli Bulgaristan'da farklı telefon numaralarını aramışlardır" dedi. Telefon dolandırıcılığı yapan çeteyi organize eden ve yöneten kişilerin Gorna Oryahovitsa kasabasından oldukları anlaşıldı.

Şimdiye kadar suç çetesinin, dolandırıcılık kurbanlarını 2 milyon levadan daha fazla zarara uğrattığına dair kanıtlar olduğunu belirten Geşev," Bu, Bulgaristan nüfusunun bir kısmı için geçim kaynağıdır. Alıkonulan Roman kökenli Bulgaristan vatandaşları, yaşadıkları konutların yanı sıra kullandıkları lüks araçlarından da anlaşıldığı gibi Bulgar toplumu ile iyi bir şekilde bütünleşmişlerdir. Eğer onların yaşam standardı Bulgaristan'daki yaşlı ve emekli insanların biriktirdikleri paralarının çalınmasından kaynaklanıyorsa, devlet benim görüşüme göre büyük ölçüde dolandırılan bu kişilere borçludur" dedi. Başsavcı Yardımcısı, ülkede buna benzer 5-6 organize suç grubu olduğunu ekledi.

Geşev, onların çetenin hiyerarşisi içinde daha alt görevlerde bulundukları için Romanya makamları tarafından ele geçirilen maddi kanıtları aldıktan sonra kanıt toplamak daha fazla zaman alacağını izah etti. Başsavcı Yardımcısı, telefon dolandırıcılığı operasyonunun, telefon dolandırıcılığına karşı yapılan çalışmaların verimliliğini artırmak amacıyla Cumhuriyet Başsavcısı ve İçişleri Bakanlığı'nın katılımıyla hükümet tarafından hazırlanan bir analiz raporundan sonra yapıldığını bildirdi.


DİĞER HABERLER