Termik santraller, 2038 yılına kadar çalışmaya devam edecekSalı, 03 Ekim 2023

Termik santraller, 2038 yılına kadar çalışmaya devam edecek

Termik santraller, 2038 yılına kadar çalışmaya devam edecek. Belirli kömür yakıtlı enerji santralleri için herhangi bir kapanış tarihi bulunmuyor. Bazıları sırf ekonomik açıdan kârsız hale gelecekleri için enerji sisteminin dışında kalacaklar.

Bu nedenle hükümet, görevi madenlerden arındırılmış bölgeleri diğer ekonomik faaliyetlere uygun sanayi bölgelerine dönüştürmek olan bir işletme kuruyor. Bu işletme maden işletmeleriyle iş birliği ve koordinasyon içinde çalışacak. O, aynı bölgede gerekli niteliklere sahip kişilere yeni işler sağlayacak. Aynı zamanda insan gücüne de ihtiyaç duyacak dışarıdan yatırım çekilmesine zemin hazırlayacak. Halihazırda ilgi gösteren ve bu bölgede çalışmaya başlamak isteyen yatırımcılar var.

Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen Stara Zagora, Pernik ve Köstendil illerindeki kömür madenciliği bölgelerinde adil enerji dönüşümüne yönelik bölgesel planları bu şekilde sundu. 30 Eylül’de, yani mümkün olan son gün, istenen belgeler Avrupa Komisyonu'na (AK) gönderildi.

Bulgaristan'ın en büyük iki sendika konfederasyonu - KNSB ve KT Podkrepa'nın başkanlarıyla yapılan görüşmelerin ardından enerji sektöründen ayrılmak isteyen personele yönelik ciddi sosyal yardım paketi üzerinde de anlaşmaya varıldı. Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Avrupa'nın her yerinde sosyal yardım paketi ödemeleri standart olarak 24 ay yapılıyor. Bulgaristan'da bu süre 36 aya kadar uzatılabilir. Bu, bir işçinin 140 000 leva ile 150 000 leva arasında yardım alabileceği anlamına geliyor” diye dikkat çekti.

Belgelerin Brüksel'e gönderilmesi, süreci sonlandırmıyor. Denkov, “AK ile müzakereler henüz başlamadı ve müzakerelerin bu yılın kasım ayı sonunda bitmesi bekleniyor. Bunlara paralel olarak  sosyal ortaklarla görüşmeler de devam edecek, böylece geçişe yönelik öngörülen bir bütçe ve çeşitli finansman kaynaklarına sahip net bir ulusal plan ortaya çıkacak. Bu yılın aralık ayında tüm AB üye devletlerinin karar vermesi gerekiyor. Eğer bunlardan herhangi biri teklifimizi kabul etmezse, Bulgaristan bu üç bölge için planlanan 1,4 milyar leva mali desteği kaybedecek ve bunun bölgeler açısından sonuçları son derece ağır olacaktır” diye açıklık getirdi.

Başbakan, “Hükümet kömür madenciliği bölgelerine ilişkin bölgesel planları son gün Brüksel'e göndermezse, yalnızca Stara Zagora, Pernik ve Köstendil bölgelerine yönelik mali desteği değil, aynı zamanda Bölgesel Kalkınma Programı (2021-2027) kapsamındaki yaklaşık 3 milyar levalık yardımı da riske atmış olacak, bundan da Bulgaristan'ın tüm bölgeleri zarar görecek. Hiç kimse bu desteği riske atamaz” diye kaydetti.

Denkov, “Yaptığımız her şey kömür madenciliği bölgelerindeki insanlar ve bir bütün olarak ülke için mümkün olan en iyisidir" diye vurguladı. Başbakan, tüm protestocuları protesto eylemlerini sonlandırmaya ve temsilcileri aracılığıyla geçişin somut adımlarına ilişkin müzakere sürecine katılmaya çağırdı. Bu açıklamadan önce Denkov, çeşitli siyasilerin yaklaşan yerel seçimler nedeniyle durumu yalnızca kişisel çıkarları lehine kötüye kullanma girişimlerini şiddetle kınadı.


DİĞER HABERLER