Tır sürücüleri, Türkiye sınırında bir gümrük kapısının daha açılmasını istiyorPerşembe, 28 Mayıs 2015

Tır sürücüleri, Türkiye sınırında bir gümrük kapısının daha açılmasını istiyorKapıkule Sınır Kapısı'nda 20 kilometre tır kuyruğu oluştuğu için neredeyse bir haftadır araçlarında yaşayan tır sürücüleri Türkiye ile sınırda gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve daha hızlı geçiş yapılması için bir sınır kapısının daha hizmete açılmasını istiyor.

Sinirlerine hakim olamayan tır sürücüleri Malko Tırnovo-Dereköy Sınır Kapısı'nın ufak araç ve otobüslerin dışında ağır yük kamyonlarının da geçişine açılmasını öneriyorlar.

Nakliyatçılar, Gümrükler Kurumu Müdürü Vanyo Tanev ile görüşme talep etti. Tanov, bir gün önce Maliye Bakanı Vladislav Goranov'un görevlendirmesi üzerine sınır yönetimini üstlendi.

Kilometrelerce uzunluğunda sıkışıp kalan tır sürücüleri, "Biz Avrupa Birliği'nden üçüncü ülkelere transit geçiş yapan kamyonlar için Türkiye giriş yapıldığı zaman Bulgar sınır kapılarındaki ayrıntılı gümrük kontrolünün kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Tır şoförlerinin ifadelerine göre sınırdan geçiş işlemlerinin yavaş yapılmasından başka Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda süren onarım çalışmaları da geçişi geciktiriyor.


DİĞER HABERLER