Trafik kazalarını azaltmak için çalışacak yeni bir devlet organı kurulacakÇarşamba, 29 Ağustos 2018

Trafik kazalarını azaltmak için çalışacak yeni bir devlet organı kurulacak17 kişinin ölümüne neden olduğu Svoge yakınlarında meydana gelen trafik kazası dolayısıyla Başbakan Boyko Borisov'un ilgili kurumların temsilcileriyle yaptığı karayolu güvenliği konulu çalışma toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, "Karayolu güvenliğinden sorumlu tüm hizmet birimlerini içerecek yeni bir devlet organı kurulacak. Bu organ, karayolu güvenliğini kontrol edecek ve karayolu güvenliğini iyileştirmek için politikalar oluşturacak" diye açıkladı.

Donçev, "Amacımız, konuyla ilgili olan İçişleri Bakanlığı, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı, Karayolu Altyapı Ajansı ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı da dahil olmak üzere başka bakanlıklar, karayolu güvenliği politikasında doğrudan sorumluluklara sahip bir yapıya kavuşturmak" dedi.

Yeni birimin ana işlevi kontrol uygulamak olacaktır.

Donçev," Yol güvenliğini iyileştirmek ve trafik kazalarını sınırlamak için politika üretme sorumluluğunu taşıyan bir birim olacak" diye izah etti.

Donçev, yeni organın yeni memurların atanması anlamına gelmediğini belirterek sorumlu bakanlıkların, sivil toplum örgütlerinin ve uzmanlarının kapasitesinin değerlendirileceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, "Bu organın bir komisyon veya bir ajans olup olmayacağı ve hangi bakanlığın ya da doğrudan Başbakan'ın yetkisi altında mı olacağı henüz açıklığa kavuşturulmadı" dedi.

Donçev, "Bir dizi yasa değiştirilmeden böyle bir değişiklik yapılamaz" diye ekledi. Bu yeni organın ilgili bakanlıklar üzerinde kontrol gerçekleştirmesi için bir yol olması gerektiğini izah eden Donçev,"Bir bakanın kendisine talimat vermesi ve kendisini cezalandırması çok zordur" diye dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı, "Konuyla ilgili teknik çalışmalar bugün başlıyor" diye bildirdi.


DİĞER HABERLER