Trafik kurallarında yeni değişikliklerPerşembe, 30 Kasım 2023

Trafik kurallarında yeni değişiklikler

Avrupa Birliği’nin (AB) yeni kuralları karayolu güvenliğini artırmayı, özellikle de ölüm sayısını azaltmayı amaçlıyor. Şu anda her yıl yaklaşık 20 000 kişi, AB ülkelerinin yollarında trajik bir şekilde ölmektedir. Karar tasarısını hazırlayanlar, 2050 yılındaki yenilikler sayesinde ölüm sayısının sıfıra ineceğine inanıyor.

Yeni sürücülerin gece 0.00’dan 6.00’ya kadar araç kullanması yasaklanacak. Bu karar, diğer şeylerin yanı sıra alkollü araç kullanan kişilerin sayısını azaltmayı amaçlıyor. Ancak deneyimi az olan sürücülere uygulanacak tek yasak bu değil. Acemi bir sürücünün 1,8 tondan daha ağır bir aracı kullanmasına izin verilmeyecek. Yani araba sürmeye yeni başlayanların daha büyük SUV (Sportif Çok Amaçlı Araç) araçlarla yolculuk yapmasının yasaklanması gerekecek.

Yeni kurallar, tüm AB ülkeleri için hemen geçerli olmayacak. Onların, toplumda uygulanması ve standardizasyonuna ilişkin kararın gelecek yıl verilmesi bekleniyor. Ancak yeni düzenlemeyi gelecek yıl getirecek ülkeler de var.

Örneğin Almanya'da 1 Ocak'tan itibaren daha sıkı bir yasa yürürlüğe girecek. Inside-digital.de'nin haberine göre 2024 yılında ehliyet alacak kişiler B+ kategorisini alacaklar. Bu, yeni sürücülerin gece araç kullanamayacağı, SUV kullanamayacağı veya saatte 110 km hızı aşamayacağı anlamına geliyor. Bu bilgi pek çok tartışmaya neden oldu, ancak buna rağmen değişiklikler diğer AB ülkelerinde de uygulanmak üzere.


DİĞER HABERLER