Trifonov ile Borisov'a eşit destekCuma, 18 Haziran 2021

Trifonov ile Borisov'a eşit destekGallup İnternational kamu oyunu araştırma ajansının BNR'nin siparişi üzerine yaptığı anket Slavi Trifonov'un "İma takav narod"- "Böyle bir halk var" partisinin 11 Temmuz erken genel seçimlerde GERB- SDS ile tamamen eşit oy oranına ulaştığını gösterdi. Genel seçimlerde Trifonov'un mu, yoksa Borisov'un mu partisi birinci olacak sorusuna bu etapta cevap vermek mümkün değil.

"Gallup" protestonun partileri olarak adlandırılan siyasi oluşumların GERB, BSP ve DPS üzerinde şimdilik çoğunluk göstermediklerini, ancak oy oranlarında yaklaştıklarını açıkladı.

"Demokratik Bulgaristan" partisinin son aylarda güç kazandığı ve dana ön yerlere gidebileceği tahmin ediliyor.

"Bulgar yurtseverler" adlı milliyetçi ittifakın ise %4 barajı aşma şansları yükseliyor.

3- 11 Haziran'da 1012 reşit vatandaş arasında "yüz- yüze" tabletle yapılan araştırma sonuçları bu verileri öne sürdü. Yanılgı payı %±3,1% olarak açıklandı.

Seçimler bugün olsaydı Bulgaristan vatandaşlarının seçimi şöyle olurdu:

„Böyle bir halk var" - % 21,2,

GERB-SDS- % 21,

BSP - %15,9,

„Demokratik Bulgaristan"- %12,1,

DPS (HÖH) - %11,9,

„İzpravi se! Mutri van!"- %5,8,

„Bulgar yurtseverler" - %3,5,

„Uyanış" - %2,7,

Vasil Bojkov'un "Bulgar yazı" partisi- %2,4.

Diğer partiler oyların % 3,5'ini alacak. Jan Videnov, Tsvetan Tsvetanov, Ataka, Petar Moskov gibi kişilerin öncülüğündeki partiler bu yüzdenin içinde bulunuyor.

Seçimler bugün olsaydı vatandaşların %58,2'i oy kullanacaktı. Yüzde 14,7'isi ise kesinlikle oy kullanmayacaklarını beyan etti.


DİĞER HABERLER