Trifonov, önerdiği yeni kabine listesini açıkladıPazartesi, 12 Temmuz 2021

Trifonov, önerdiği yeni kabine listesini açıkladı

Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi lideri Slavi Trifonov, halka hitaben yaptığı açıklamasında, GERB-SDS İttifakı, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ile koalisyon kurmayacağını açıkladı. Aynı zamanda GERB hükümetine karşı protesto gösterilerine katılan diğer partilerle birlikte mecliste çoğunluk sağlamak için gerekli meclisteki sandalye sayısının toplam 121’e çıkamamasından dolayı İTN’nin tek başına hükümet kuracağını belirtti.

Ünlü şovmen, “Hükümet kurma görevini üstleneceğiz ve meclise yeni bir Başbakan ve kabine üyeleri adaylarının onaylanmasını önereceğiz. Yeni hükümette her biri kendi alanında uzman isimler yer alacak ve hükümetin belirli öncelikleri olacak”  diye bildirdi.

Trifonov, “İTN'nin aldığı destek inanılmaz ve güveniniz için teşekkür ederiz. Beklentilerinizin referandum sorularının meclisin onaylaması yönünde olduğu ve devletin başındaki kişilerin dürüst ve onurlu, ahlaklı, yabancı dil konuşan, uzman isimler ve prestijli üniversitelerden mezun olmuş şahsiyetler olmasını istediğinizin bilincindeyiz” diye ekledi.

İTN lideri, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den hükümet kurma görevini aldıktan sonra 46. Dönem Halk Meclisine sunacağı yeni kabine listesini de açıkladı. Trifonov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kurduğu geçici teknokratlar hükümetinde yer alan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov, Maliye Bakanı Asen Vasilev ve Eğitim ve Bilim Bakanı Prof. Dr. Nikolay Denkov’un yeni kabinede de görevlerine devam etmelerini önerdiğini, ancak onların teklifini kabul etmediklerini bildirdi.  
 


Trifonov’un kabinesinde yer alan isimler şunlar:

Nikolay Vasilev – Başbakan

Radi Naydenov – Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı

Prof. Dr. Nikolay Radulov - Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı

Maria Boyçinova - Maliye Bakanı

Lyubomir Datsov  – Ekonomi Bakanı

Natalia Miteva  – Eğitim ve Bilim Bakanı

Krasimir Nenov – Enerji Bakanı

Velislava Petrova – Sağlık Bakanı

Mihaela Laşova – Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı

Hristo Aleksiev – Ulaşım, Bilgi Tekonolojileri ve Haberleşme Bakanı

İvaylo Kojuharov – Turizm Bakanı

Plamen Abrovski – Tarım, Gıda ve Orman Bakanı

Teodora Gençovska – Savunma Bakanı

Lilia İvanova -Çalışma, Sosyal ve Demografi Politikalar Bakanı

Stanislava Armutlieva -Kültür Bakanı

Petır İliev -Adalet Bakanı

Radostin Vasilev – Spor Bakanı

Dr. Antonia Valentinova- portföyü olmayan, Romanlarla ilgili meselelerden sorumlu Bakan


DİĞER HABERLER