Tsonev: HÖH, Bulgaristan için tüm önemli kararların motoru ve öyle olmaya devam edecekPazartesi, 28 Şubat 2022

Tsonev: HÖH, Bulgaristan için tüm önemli kararların motoru ve öyle olmaya devam edecek

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında partinin Genel Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev’in şu sözlerine yer verildi: “Dünya, Avrupa ve Bulgaristan için dramatik geçen geçen hafta HÖH’ün ülke için önemli konularda uyumlu bir pozisyona sahip olduğunu bir kez daha gösterdi. NATO ve Avrupalı ​​ortaklarımızın pozisyonlarıyla tamamıyla mutabık pozisyonlardan bahsediyorum”.

HÖH Başkan Yardımcısı, “Ukrayna'da savaşın başladığı gün, iktidar koalisyonu ideolojik farklılıklar nedeniyle sarsıldı ve Bulgaristan'ı Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığını kınayan birleşik, açık ve net bir pozisyon almasından mahrum etmenin eşiğine geldi. Burada desteklememiz gereken müttefiklerimizin yaptırımları konusunda uygun yanıtımız da söz konusudur” diye kaydetti.

Tsonev’in ifadesine göre, HÖH'nin müdahalesinin ardından Bulgaristan Parlamentosu söz konusu kararı kabul etmeyi başardı ve Bulgaristan Başbakanı bu pozisyonla Brüksel'deki АB Konseyi Toplantısı’na katıldı.

İkinci bir örnek veren Tsonev, şunları kaydetti: “AB, Rusya'ya karşı yaptırımları tartışırken tüm üye devletleri Rusya Federasyonu vatandaşlarına vatandaşlık veya daimi ikamet izni verilmesine ilişkin her kararı yeniden gözden geçirmeye çağırdı. HÖH’ün daha ocak ayında meclise sunduğu, yetkili makamları böyle bir pasaport verilen her bir vakayı tam bir denetime tabi tutmakla yükümlü kılan kanun teklifi hazırladığını hatırlatmak isteriz. Tasarımız çoğunluk tarafından reddedildi. Tasarının ikinci tur görüşmelerine ilişkin aynı kanun teklifi metnini sunduk ve meclisteki çoğunluğun Avrupalı ​​ortaklarımızın iradesine uymasını bekliyoruz”.

Aynı zamanda HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Tsonev, “Bulgaristan için tüm önemli kararlar alınırken HÖH ülkemiz için her zaman doğru pozisyon almıştır. Dahası, bu kararların motoru olmuştur ve olmaya da devam edecektir” diye belirtti.


DİĞER HABERLER