Tüketici Koruma Komisyonu, mobil operatörlerin fiyatları yükseltmesini yasakladıPerşembe, 30 Aralık 2021

Tüketici Koruma Komisyonu, mobil operatörlerin fiyatları yükseltmesini yasakladı

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığından yapılan açıklamada, “Tüketiciyi Koruma Komisyonu (KZP), mobil operatörlerin hizmetlerinin fiyatlarındaki artışı yasaklayan bir emir yayınladı” diye bildirildi.

Geçen haftanın başlarında Tüketiciyi Koruma Komisyonu, 2022 ve 2023 için hizmet fiyatlarını yaklaşık %5 oranında yükselteceklerini açıklayan A1 ve Telenor mobil operatörlerinin denetimini başlattı. Kısa bir süre sonra ülkemizin üçüncü büyük telekom şirketi Vivacom da hizmetlerinin fiyatlarını endeksleyeceğini duyurdu.

Açıklamaya göre, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Kornelia Ninova, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Yayınlanan emir, önemli devlet ve kamu çıkarlarını korumayı ve hane halkı tüketim harcamalarını etkileyen tüm sektörlerde fiyatların yükseldiği göz önünde bulundurularak tüketicilerin ekonomik çıkarlarına zarar verilmemesini amaçlıyor”.

Yasaklama emri, tüketici fiyatlarını belirleyen yıllık ortalama tüketici fiyat endeksinin hesaplanmasında tutarsızlıklara atıfta bulunuyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) tarafından bildirilen yıllık ortalama tüketici fiyat endeksi son iki yıldaki fiyatlara dayanmaktadır. Bu durumda 2022 endeksi, 2020 ve 2021 fiyatları esas alınarak hesaplanmıştır.

Emrinde, sonuç olarak 2022 endeksinin 2021 yılı geçmeden hesaplanamayacağına dikkat çeken KZP, bu nedenle tek seferde iki yıllık fiyat artışının müşterilerin imzaladığı sözleşmelerle çeliştiğine dikkat çekiyor.

Bu, mobil operatörlerin yasağa uymasını ve yalnızca gelecek yıl için hizmet fiyatlarını artırmasını mümkün kılıyor. Emre itiraz edilebilir.


DİĞER HABERLER