Tüketiciyi Koruma Komisyonu, büyük gıda zincirlerinde yüzlerce ihlal tespit ettiÇarşamba, 22 Mart 2023

Tüketiciyi Koruma Komisyonu, büyük gıda zincirlerinde yüzlerce ihlal tespit etti

Tüketiciyi Koruma Komisyonu (KZP) Üyesi Angel Djalev, BNR’ye verdiği demeçte, “KZP tarafından ticari gıda zincirlerinde yapılan 755 denetimde 254'ü haksız ticari uygulama olmak üzere 651 ihlal tespit edildi” diye bildirdi.

İnsanların büyük çoğunluğunun buralardan alışveriş yapması nedeniyle denetimlerin büyük gıda zincirlerine odaklandığını vurgulayan Djalev, “Çoğu zaman, ihlaller, etiketteki fiyat ile kasadaki fiyat arasındaki tutarsızlık ve beyan edilen ağırlıktaki farkla ilgilidir” dedi.

KZP Üyesinin ifadesine göre, haksız ticaret uygulamalarında tatsız ve son derece endişe verici bir eğilim gözleniyor.

Djalev, “Belki de sorun ihmal edilmiş ve piyasada birikmiştir. Bu sorun tüm piyasayı bozduğu için özel dikkat gösterilmelidir. Büyük tacirlerin haksız ticari uygulaması küçük tüccarları da aynı uygulamaları yapmaya zorlar ki bu da piyasayı büyük ölçüde bozar. Çünkü mallara sahip olmadıkları nitelikler veriliyor ve bu nedenle kaliteye karşılık gelmeyen şişirilmiş bir fiyata satıldıkları için suni fiyat artışının da bir ön koşuludur " diye kaydetti.

An itibariyle haksız ticari uygulamaya yönelik azami yaptırımın uygulanmadığını söyleyen KZP Üyesi, denetim kampanyasının yakın zamanda başladığını belirterek, şunları kaydetti: ”Yaptırımları artırmayı düşünmek de iyi olacak, çünkü Avrupa uygulaması, yaptırımın ülkemizdeki gibi 5-50 bin leva arasında değil, ihlal yapan tüccarın cirosunun bir yüzdesi olduğu yönündedir. Yaptırımlar artırılırsa caydırıcı ve eğitici etkisi olacaktır” dedi.

Djalev, “Üreticiden tüketiciye giden zincir boyunca ekonomik veya enflasyonist süreçlerden kaynaklanmayan büyük bir fiyat artışı eğilimi endişe vericidir” diye vurguladı.


DİĞER HABERLER