Turizm Bakan Dr. İlin Dimitrov Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunuyorSalı, 22 Kasım 2022

Turizm Bakan Dr. İlin Dimitrov Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunuyor

Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Geçici Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, Turizm Ataşeliği açılmasını ve turizm eğitimi alanındaki proje fikirlerini görüşmek üzere Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunuyor.

Bakan, 23 Kasım 2022 tarihine kadar sürecek olan çalışma ziyaretini Karadeniz Üniversiteler Birliği'nin yanı sıra Turizm Sektörü. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) gibi etkili yerel turizm sektöründeki sivil toplum kuruluşları ile bir toplantıya katılmak üzere önde gelen Türk üniversitelerinden birinin daveti üzerine gerçekleştiriyor. Dimitrov, Erasmus+ kapsamında eğitim alanında iş birliğini ve verimli ortaklık temaslarını ve turizm ve eğitim alanında gelecekte ortak projelerin sürdürülmesine yönelik olasılıkları tartışacak.

Bakan, çalışma ziyareti sırasında Ankara ve İstanbul'u ziyaret ederek Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Angel Çolakov, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Vasil Vılçev ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov ile çalıştaylar gerçekleştirecek.

Bakanın Türkiye’de görev yapan Bulgar diplomatlarla görüşeceği önemli bir konu, konsoloslukların vize vermeye hazır olup olmadığı ve Bulgaristan İstanbul'da planlanan Turizm Ataşeliği açılmasına ilişkin nihai görüşmelerin yapılmasıdır. Turizm Ataşeliğinin ana görevi, daha fazla turist çekmenin yanı sıra Bulgaristan ile Türkiye arasında turizm alanında ikili iş bağlantılarını ve iş ilişkilerini canlandırmaya yönelik çalışmalar yürütmek olacaktır.

Türkiye, Turizm Bakanlığı'nın Türk turizm pazarındaki aktif çalışmalarını belirleyen turizm alanında Bulgaristan’ın öncelikli ortağıdır. Gelen turist sayısına göre ilk 3 pazar arasında yer alan Türkiye, giden turist sayısına göre ise 1 numaralı pazardır. İstatistikler, 2022'de 2021'e göre %59 artışla 359 bin 527'den fazla Türk turistin Bulgaristan'a geldiğini gösteriyor. Geçen yıl 2021'de 1,4 milyondan fazla yerli turist ise Türkiye'yi ziyaret etti. İlk verilere göre, 2022 yılında da bu sayıya ulaşılması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Bakan Dimitrov, birkaç gün önce Londra'da düzenlenen World Travel Market 2022 Uluslararası Turizm Fuarı'nda Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, iki ülke arasında bu alanda iş birliğinin hem kurumlar düzeyinde hem de iş dünyası temsilcileri arasında etkinleştirilmesi konusunu görüştü.


DİĞER HABERLER