Turizm Bakanı Dimitrov, Velingrad’da yapılan toplantıda turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldiSalı, 07 Şubat 2023

Turizm Bakanı Dimitrov, Velingrad’da yapılan toplantıda turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi

Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, 5 Şubat Pazar günü Velingrad’da iş dünyasının temsilcileriyle kasabanın ve bir turizm destinasyonu olarak bölgenin gelişimiyle ilgili güncel konuları ve sorunları tartışmak üzere gayri resmi bir toplantı gerçekleştirdi.

2023'te Velingrad, Balkanlar'ın kaplıca başkenti olarak 15. yılını kutlayacak. Bu konu ve yaz aylarında düzenlenecek kutlama programı için hazırlık, görüşmelerin en önemli konularından biriydi. Velingrad, son yıllarda Bulgaristan'ın en başarılı turizm destinasyonlarından biridir. İş dünyası temsilcileri, Bulgaristan’ın kaplıca başkentinde iç turizm büyümesinin çok yüksek seviyede olduğunu, ziyaretlerin %80'inden fazlasının yerlilerden geldiğini ve geçen 2022 yılında yaklaşık 1,2 milyon leva tutarında ödenen turist vergisinde de önemli bir artış olduğunu vurguladılar. Tatil kasabası, 6000'den fazla kişilik yatak kapasitesi, mükemmel bir fiyat/kalite oranı, lüks otellerin yıllık ortalama doluluk oranının %70'in üzerinde olması, düşük personel devri ve turizm sektöründe yıl boyunca istihdamla biliniyor. Bunun sonucunda nüfus da kasabada kalıyor. Tatil kasabası, 9 adet 5 yıldızlı otele sahip olması bakımından da benzersizdir.

Çalışma toplantısı çok iyi ve uzmanlığa dayalı bir atmosferde gerçekleşti ve Bakan, bölgede mükemmel çalışan ve uyumlu bir yerel meslek örgütü olduğunu kaydetti. Velingrad ve Batı Rodoplar Otelciler ve Restorancılar Derneği üyelerinin planlarını ve stratejilerini dinleyen Dimitrov, Turizm Bakanlığı'nın derneği aktif olarak destekleyeceğini söyledi. Bunu yapmanın bir yolunun, bakanlığın kanalları aracılığıyla bölgesel ve yerel reklamcılığı güçlendirmek olduğu belirtildi.

Bakan ile örgüt temsilcileri Kleptuza Parkı'nın durumunu da görüştü. Dimitrov, “En popüler SPA merkezimizin simgesi olan parkı ve gölleri yenilemek için fon bulmaya yardımcı olmaya çalışacağız. Onların durumu birçok kez iyileştirilebilir ve gerekli miktar büyük değildir” dedi.

Toplantının odak noktası, yeni bir iş ve SPA ürününün geliştirilmesi ve tanıtımıydı. Onun yardımıyla konferanslar ve çalışma forumları düzenleyerek haftanın iş günlerinde istihdam yoğunlaştırılacak. Bakan, aktif destek ve bu konuda Velingrad'da bir konferans düzenleme sözü verdi.

Dimitrov, “Bakanın, sorunların çözümünde yer alabileceği ve aynı zamanda fırsatlar hakkında bilgi verebileceği iş dünyasına yakın olması gerektiğine kuvvetle inanıyorum” diye belirtti.

Bu, Turizm Bakanı Dr. Ilin Dimitrov'un iş dünyasıyla planlanmış toplam 28 toplantının üst üste dördüncüsüydü. Bakan, bundan önce Burgaz, Varna ve Bansko'da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek güncel konuları ele aldı ve karşılaştıkları sorunları dinledi.


DİĞER HABERLER