Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, 2023 yaz turizm sezonunu resmen açtıSalı, 23 Mayıs 2023

Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, 2023 yaz turizm sezonunu resmen açtı

Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, Aziz Konstantin ve Elena Günü’nde aziz Konstantin ve Elena’nın adlarını taşıyan Bulgaristan’ın en eski deniz tatil beldesinde düzenlenen törende bulutsuz, mutlu ve başarılı bir yaz turizm sezonu geçirilmesi temennisi ile sembolik olarak 2023 yaz turizm sezonunun açılışını gerçekleştirdi. Aynısı gün turizm beldesinin kuruluşunun 115. yıl dönümü kutlamaları doruk noktasına ulaştı.

Açılışa Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık, Sağlık ve Enerji Bakanları İvan Şişkov, Dr. Asen Mecidiev ve Rosen Hristov, Tarım Bakan Yardımcısı Georgi Sıbev, Turizm Bakan Yardımcıları İrena Georgieva ve Prof. Dr. Mariela Modeva, milletvekilleri ve Halk Meclis Turizm Komisyonu üyeleri, Varna ve Veliko Preslav Metropolitanı Yoan, Varna Bölge Valisi Mario Smırkov, Varna Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Kosta Bazitov, diplomatlar, çok sayıda konuk, yetkili ve turizm sektörü temsilcileri katıldılar.

Açılış töreni, Aziz Konstantin ve Elena Manastırı’nda gerçekleştirilen ayin töreninin ardından düzenlendi.

Bakan Dimitrov, toplanan kalabalığa ve resmi konuklara yönelik selamlama konuşmasında, “Harika plajları, iyileştirici iklimi, harika modern altyapısı ve birinci sınıf otelleri ile yeşil, olağanüstü bir yerde bulunuyoruz. Dimitrov, sahil beldesinin ev sahiplerini ve icra direktörleri Elena Koseva ve İvelina Şaban'ın şahsında yönetimini tebrik ederek, onlara kutsal havarilere eşit aziz Konstantin ve Elena'nın bir ikonunu ve denizcilik ve özel turizm için yıl boyunca bir destinasyon olarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına genel katkı ve Bulgaristan destinasyonu ve markasının konumlandırılması ve tanıtılması girişimine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

Bakan, modern vizyonu ve iyi yönetimi nedeniyle çekiciliğinin yanı sıra mekanın tarih ve sihirle de dolu olduğunu vurguladı. 14. yüzyıl gibi erken bir tarihte burada bir manastır kardeşliğinin yaşadığını ve ardından aynı adı taşıyan manastırın ve ilk üzüm terapi tesisinin kurulduğuna dair efsaneler olduğunu söyleyen Dimitrov, bunun bölgede modern şarap turizminin başlangıcı olduğunun söylenebileceğini belirtti.

Bakan, “Atalarımız daha 20. yüzyılın 30'larında turizm sezonunun kanatlarını genişletmekten bahsetmişler - o zamandan beri bu konuyu konuşmayı bırakmadık. Onlar, şifalı su, balneoterapi ve spa uygulamaları sunarak bunu yapmaya çalışmışlardır” diye vurguladı.

En çok merak edilen gerçekler arasında beldeye adını veren yöredeki ilk otelin, derslikleri yenilenen ve turist kabul edecek şekilde uyarlanan bir şarap okulu olmasıdır.

Dimitrov, Bulgaristan’ın Osmanlı egemenliğinden kurtuluşundan sonra 19. yüzyılda ilk düzey ziyaretçinin Bulgaristan Prensi I. Aleksandır Batenberg olduğunu hatırlattı. 1908 yılında ilk tatilcilerin gelmesinden sonra bu olay Bulgaristan'da tatil ve deniz turizminin başlangıcı oldu. Beldede Avrupa'da benzeri olmayan, en sıcak olanı 40 ile 60 derece sıcaklık arasında olan 7 maden suyu kaynağı bulunmaktadır. Binlerce çocuğu ciddi hastalıklardan iyileştiren Balkanlar'daki en büyük çocuk sanatoryumunun burada olması tesadüf değildir. Daha 19. yüzyılın sonunda Bulgaristan'da deniz terapisi ve çamur terapisinin kurucusu Prof. Dr. Paraskev Stoyanov ve tatil beldesindeki Devlet Tsaritsa Eleonora Deniz Çocuk Sanatoryumu Müdürü Dr. Aleksandır Nedyalkov, tesisin prestijini yükseltmeye önemli katkılarda bulunmuşlardır.

Bakan, “Bulgaristan'da üzüm terapisi, iyi yerel şarap ve deniz ürünleri, şifalı maden suları ve deniz turizminin başlangıcı burada iç içe geçmiş durumda ve Bulgaristan'ın ilk sahil beldesinin markası olmuştur” dedi ve şunu kaydetti: “Aziz Konstantin ve Elena deniz tatil beldesinde hem ruhunuzu hem de bedeninizi iyileştirebilirsiniz.”

Kutlama programları, Turizm Bakanlığı ve Varna Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle turizm ve dışişleri bakanlarının himayesinde gerçekleştiriliyor. Konukları Bakan İvan Kondov adına Dışişleri Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler ve Kalkınma İş Birliği Dairesi Başkanı Radka Balabanova-Ruleva selamladı.

Gün, deniz kıyısında açık sahnede zengin içerikli bir konser ve gösteri programı, çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler ve "Şefler Sokağı"nda çok sayıda yemek sürprizi ve ralli otomobillerle gösteri ile devam ediyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER