Türk şirketi Taşyapı, 27 milyon dolar karşılığında Sırbistan'da bir otoyol onaracakSalı, 30 Ekim 2018

Türk şirketi Taşyapı, 27 milyon dolar karşılığında Sırbistan'da bir otoyol onaracak  Güney Sırbistan'da Novi Pazar ile Tutin şehirleri arasındaki karayolu Türk şirketi Taşyapı İnşaat tarafından onarılacak. Onarım için Türk şirketine 27 milyon dolar ödenecek.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre karayolunun onarımı büyük önem taşıyor, çünkü Sırbistan'ın başkenti Belgrad ile Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna arasındaki otoyolun bir parçası olacaktır.

22,5 kilometrelik yol, 150 000'den fazla kişiye hizmet verecek. Proje maliyetinin % 80'i Türkiye'den alınan borç ile, geri kalan % 20'si de Sırbistan'ın devlet bütçesinden karşılanıyor.

Bu karayolunun onarımı son 10 yıldır Sırbistan hükümetinin gündemindeydi, fakat fon eksikliğinden dolayı proje hayata geçirilemiyordu.

Yolun onarımına ilişkin anlaşma Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı ile Sırbistan İnşaat Ulaşım ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlovic tarafından imzalandı.

Bakan Mihajlovic,"Türk şirketi Taşyapı İnşaat tarafından uygulanacak 24 milyon avro değerindeki ilk proje başlıyor. Bugün imzaladığımız anlaşma kapsamında ön proje hazırlanacak, detaylı imar planı hazırlanacak ve inşaat, onarım ve montaj işleri yapılacak" dedi.

Mihajlovic, Türk şirketlerin, birçok şirketin yatırım yapmak istemediği projelere katıldığına ve istihdam imkanı yarattığına işaret etti.

Novi Pazar, Sırbistan'ın Sancak bölgesinde en büyük şehirdir. Novi Pazar, 1459-1461 yılları arasında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın ve Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün kurucusu İshakoğlu İsa Bey tarafından kurulmuştur.

Türkiye, bu bölgeye büyük önem veriyor, çünkü iki ülkenin yakınlaşması açısından önemli bir rol oynuyor. Şimdiye kadar Ankara bölgeye 20 milyon dolarlık yatırım yaptı ve daha birçok projeyi finanse etmek istiyor.

Geçen ay Taşyapı İnşaat, Saraybosna-Belgrad otoyolun inşası projesinin Sırbistan bölümünün inşasına ilişkin anlaşma imzaladı. O zaman Mihajlovic, projenin muhtemel maliyetinin 1 milyar avroyu aşacağını ve tamamlanmasının 2019 sonu veya 2020 başı gibi olabileceğini belirtti.


DİĞER HABERLER