Türk uzman doktorlar, akciğer nakli yapmak için Bulgaristan'a geleceklerPazartesi, 29 Ekim 2018

Türk uzman doktorlar, akciğer nakli yapmak için Bulgaristan'a gelecekler  Bulgaristan Ulusal Radyosu'nun (BNR) "Pazar 150" programına konuk olan Organ Nakli Ajansı Müdürü Dr. Mihail Hristov, "Akciğer nakli için 15 kişi sıra bekliyor" diye kaydetti.

Dr. Hristov, "Bu hastaların muayenesi yapılacak" dedi ve bazılarının durumunun çok kötü olduğunu söyledi.

Uzman Doktor, İstanbul'dan bir transplantoloji ekibi ile temasa geçildiğini vurguladı. Böyle bir ihtimal olduğunda onların Bulgaristan'da akciğer nakli gerçekleştirebilecekleri konusunda anlaşmaya varıldığını kaydeden Dr. Hristov, bunun uzmanlarımız için bir eğitim olacağını belirtti.

Uzman doktorun ifadesine göre bu değerlendirilen ilk fırsattır. Dr. Hristov, ikinci adım olarak uzman ekiplerin eğitimi, tecrübe alışverişi ve Bulgaristan vatandaşlarının tedavisi olmak üzere benzer bir şekilde işbirliği yapılması için Hannover'den transplantologlarla temas kurulacağını belirtti, Ayrıca temasların kesildiği Viyana'daki Üniversite Kliniği'nin bir temsilcisi ile de görüşme yapıldığını açıklayan Dr. Hristov, Viyana'daki kliniğin yalnızca bizimle değil, Romanya ile de anlaşmayı durdurduğunu vurguladı.

Dr. Hristov,"Kliniğin argümanı şöyleydi: "Ülkedeki organ bağışçılarının sayısında düşüş var ve bu nedenle yabancı vatandaşlara tedavi sağlayamıyoruz" diye vurguladı ve böyle bir nedenin başka klinikler tarafından da açıklandığını ekledi.

Dr. Hristov, devamında şunları söyledi: "Ajansta çalışmaya başladığımda beni şaşırtan şey yedek bir planın olmaması oldu, yani herhangi bir sözleşmenin yenilenmemesi durumunda ne yapacağız. İşte bu yüzden bir yıl boyunca Avrupa'daki tüm klinikler tarafından reddedilme durumuna gelindi ve bizde de bu tür nakil ameliyatları yapamıyoruz. Bu en hızlı şekilde başlıyoruz- uzmanlarımızın eşzamanlı eğitimi, transplantasyon sonrası bakımı yapacak merkezlerin sertifikalandırılması ve aynı zamanda böyle bir durumda Bulgaristan'da da akciğer nakli yapılması için olasılık yaratılması".


DİĞER HABERLER