Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri 36. Yılında İzmir'de AnıldıPazartesi, 28 Aralık 2020

Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri 36. Yılında İzmir'de Anıldı "Bakın Türkan aramızda
Biz hepimiz Türkan'ız Türkan
Öldü sananlara sözümüz ve sesimiz
Sizlere sesleniyoruz ,biz size
Türkan ölmedi, ölmedi......"

İlk tören 25 Aralık 2020 Cuma günü Bornova Belediyesi tarafından adının verildiği Atatürk Mahallesi'nde parkta düzenlendi. Tören Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ve Ege Balkan Türkleri Federasyonu ve Bornova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Başkanı Nihat Yağbasan ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

İkinci tören İzmir Bakan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 28.12.2020 pazartesi günü Gaziemir Sarnıç Göç Anıtı'nda düzenlendi.

Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri Nevin Özgür Mutlu ve Av. Leman Emin, İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Yakup Serbest, Sabri Atasoy, Hüseyin Paşaoğlu,Mustafa Vatansever,Metin Eminoğlu, Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan, ,Buca Şube Başkanı Gülizar Akın ,İzmir Bal-GÖÇ üyeleri ve bu önemli günün mimarları Belene Gazilerimiz Selahattin Aziz Atasoy ve Halil Kahraman, Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin Hamzaoğlu, Gaziemir Sarnıç Atatürk Mahallesi Muhtarı Turgut Koç ve Gaziemir Sarnıç Fatih Mahallesi Muhtarı Salih Özuslu katıldı.

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında: ‘'Yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, Türkan Bebek, bizim şehidimizdir. Kimliğimizin ve acı talihimizin sembolüdür bu tören vesilesiyle Türk büyüklerinin de bulunduğu göç anıtında asimilasyon şehitlerimizi ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, Allah'tan rahmet eylesin, kederli ailelerine ve camiamıza sabırlar diliyor, Belene Gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum, anma törenine katılan herkese, Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti. Bulgaristan'daki aziz soydaşlara da selam ve hürmetlerini gönderen, tüm içtenlikleriyle İzmir'de Bulgaristan Türklerinin sesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Kur'an tilavetiyle devam eden törende katılımcılar, asimilasyon şehitleri ve gazileri rahmetle ve saygıyla anarak şükran ve minnetlerini sundular, göç anıtını kırmızı karanfillerle donattılar.

Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan aziz şehitlerimize şükranlarımızla.
Ruhları Şad Olsun!

UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

28 Aralık 2020, Sarnıç Göç Anıtı

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER